27.01.2024 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V olomouckém univerzitním areálu na Envelopě vzniknou nové květnaté louky

V olomouckém univerzitním areálu na Envelopě vzniknou nové květnaté louky. Dosavadní travnaté plochy v okolí univerzitních kolejí, právnické a přírodovědecké fakulty budou letos na jaře osety travinobylinnou směsí s významným zastoupením jetelovin a dalších kvetoucích dvouděložných rostlin.

Cílem projektu je nejen zatraktivnit prostředí, ale poskytnout tak podmínky pro bezobratlé živočichy s důrazem na významné druhy opylovačů, jako jsou blanokřídlí, motýli či pestřenky, informovali zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty.

Ekosystémová služba

"Obdobné projekty se v posledních letech uplatňují v městských centrech, parcích, areálech univerzit, ale také například v centrálních částech rondelů a reflektují nejen snahu o vznik esteticky hodnotnějších ploch v často silně urbanizovaných územích. Zároveň totiž mohou sloužit jako potravní zdroje pro hmyz, který se živí nektarem nebo rostlinami obecně," uvedla Monika Mazalová z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP). Poukázala přitom na to, že v posledních dekádách se poukazuje na ústup nejen vzácných a ohrožených druhů bezobratlých, ale i na pokles početnosti všech dříve běžných druhů. "Jakákoliv snaha o podporu této skupiny zajišťující významnou ekosystémovou službu je tedy žádoucí," doplnila.

Další podpořenou iniciativou, která má pomoci rozvoji biologické rozmanitosti v areálech Univerzity Palackého, je instalace hnízdních budek pro rorýsy a netopýry. Odborníci pro jejich umístění zkoumali lokality u nových univerzitních staveb na třídě 17. listopadu a v Neředíně. Hnízdící boxy umístili na novou budovu Vědeckotechnického parku UP Envelopa Hub na třídě 17. listopadu, která je v těsné blízkosti hlavního toku řeky Moravy, jež zasahuje do letového koridoru některých druhů ptáků. Populaci rorýsů i netopýrů podpoří také nové budky v areálu Univerzity Palackého v Neředíně na třídě Míru, kde se staví nová budova Archivu UP. V atikových mřížkách předešlého objektu se rorýsi pravděpodobně také vyskytovali. "Věříme, že umístění hnízdicích prvků povede ke znovuosídlení a opětovnému zvýšení populace těchto důležitých druhů, které jsou dnes ohroženy především kvůli úbytku vhodných míst pro hnízdění v souvislosti s rekonstrukcemi a zateplováním budov," uvedla na stránkách univerzity Miroslava Zavadil z rektorátu UP.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down