Obnova lesoparku Čertova rokle v Brně-Lesné

Lesopark Čertova rokle je důležitou ucelenou zelenou plochou v severní části Brna – na sídlišti v Lesné. V posledních letech však zdejší zeleni dávaly zabrat extrémní sucha spojená s vysokými teplotami. Porosty začaly hromadně odumírat, neměly dostatek vody a likvidoval je kůrovec. Díky technickým opatřením na zadržení vody i výsadbám se podařilo stav zlepšit. 

Úpravy ploch vnesly do lesoparku určitý řád a klid, dokončená místa lákají maminky s kočárky k procházkám, ke společnému cvičení, učitelky s dětmi k pozorování ptáků a jiných zvířat. Park opět nabízí městskému člověku kontakt s přírodou, na který se v dnešní době tak trochu zapomíná.

Cílem projektu byla technická opatření i sadové úpravy vedoucí k zadržení vody v této lokalitě. Zatravněné příkopy svádějí vodu do vsakovacích jam o objemu 1 m³, které jsou vyplněny různými frakcemi štěrku. Na některých asfaltových cestách byly položeny pásové vpusti s roštem, které při deštích mění směr toku vody, zpomalují odtok a podporují její vsakování do okolního terénu.

Při sadových úpravách byly odstraněny napadené a suché stromy, ty s dutinou byly ponechány jako torza pro umožnění hnízdění ptáků. Hodnotným dřevinám byl poskytnutý odborný řez. Nové výsadby byly nejen náhradou za odstraněné kusy, ale také pro podpoření druhové pestrosti s převahou domácích dřevin. Ty doplňují v některých částech trvalkové záhony, parkový trávník, zatravněné prudké svahy nebo centrální květnatá louka.

Podle poroty Adapterra Awards představuje obnova lesoparku Čertova rokle v Brně-Lesné komplexní přístup řešení obnovy důležité plochy zeleně na základě mnoha provedených průzkumů a kooperace odborníků. Porota ocenila rychlou realizaci a systematickou snahu o vytvoření stabilních, vícegeneračních a druhově pestrých porostů. Inspirativní v takto intenzivně využívané lokalitě se může stát pravidelná komunikace projektanta s občany. Projekt získal ocenění v kategorii Zastavěná území.*

Zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Foto: Nadace Partnerství – Adapterra Awards, Vojtěch Herout

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down