23.01.2024 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Park desetiletí ve Zlíně je unikátem

Zlínský park Komenského s rozlohou 3,7 hektaru prošel v uplynulých letech rozsáhlou revitalizací a v roce 2016 byl vyhlášený v celorepublikové soutěži, kterou organizoval Svaz zakládání a údržby zeleně, z. s., Parkem desetiletí. Autory projektu jsou Atelier zahradní a krajinářské architektury Sendler – Babka a Pavel Mudřík Architects. Cílem bylo vytvořit v parku podmínky pro krátkodobou relaxaci v centru města pro všechny věkové kategorie obyvatel.

Park Komenského se stal v roce 2014, kdy byla dokončena jeho revitalizace, Stavbou roku 2014 Zlínského kraje v kategorii Realizace rozvojových projektů měst a obcí a o rok později Parkem roku 2015.

Koncepce parku

Podle jednoho z autorů studie Ing. Václava Babky původní úvahy a záměry, které se do značné míry podařilo realizovat, vycházely mimo jiné z nutnosti pozvednout park na úroveň plnohodnotného významného městotvorného objektu, urbanistického prvku, veřejného městského parku v pravém slova smyslu, který se stane svébytnou součástí moderního vybavení města. Parku, o jehož významu pro město Zlín nikdo nepochybuje. „Naším cílem bylo revitalizovat území, které tvoří předěl mezi starým Zlínem a novým (zahradním) Zlínem a svojí formou se stane výrazovým prolnutím těchto urbanistických celků. Snažili jsme se dotvořit park, který bude na jedné straně jasně do sebe uzavřeným svébytným městským prostorem, avšak zároveň plochou otevřenou do okolí a absorbuje podstatu okolních urbánních prvků. Funkčně životaschopný objekt, který bude schopný reagovat i v budoucnu na potřeby obyvatel města,“ vysvětlil Ing. Babka.

Chybějící západní řada domů na ulici Školní byla v návrhu nahrazena parterem s možností volného rozptylu lidí do parku s celou řadou náplní a funkcí. Součástí koncepce se stala úprava a adaptace klasicistní bývalé knihovny, která by postupně měla být zázemím pro park a objektem otevřeným do městských ulic. Cílem bylo také vytvořit novým uspořádáním podmínky pro intenzivně zahradnicky udržované plochy. Dosadby dřevin přispívají ke zpevnění postupně se rozpadající a stárnoucí kosterní vegetace v parku a obvodových stromořadí, včetně významného stoletého stromořadí jilmů podél ulice Školní.

Celý článek naleznete v měsíčníku Zemědělec v regionu - Zlínský kraj.

(lup, szúz)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down