27.04.2024 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrazy zničily přes 60 procent jahod na farmě Albaflor u Čelákovic

Mrazy v posledním týdnu poškodily přes 60 procent úrody jahod na farmě Albaflor v Sedlčánkách u Čelákovic. Jahody prodává farma do řetězců a nabízí i samosběr. Letos by mohl začít zhruba o týden dříve než loni, kolem poloviny května.

Přesný rozsah škody stanoví farma se zástupci pojišťovny příští týden. "Ale rozhodně je toho popáleného mrazy 60 až 70 procent, i přestože to bylo přikryté agrotextilií," řekl majitel jahodárny Jiří Sixta. Obavy má ještě z dnešní noci. Jahody podle něj mají díky časnému nástupu vyšších teplot už zelené plody. "Vegetace byla narostlá nádherně," řekl Sixta. Předpokládá, že kvůli nižší kvalitě plodů jich nebudou tolik nabízet řetězcům. "Ve větší míře to asi bude formou samosběru," řekl.

Jahody pěstují v Sedlčánkách na deseti hektarech, čtyři hektary má firma ještě v Kolíně, loni z nich sklidili přes 200 tun jahod. Za kilogram jahod nasbíraných v samosběru loni lidé platili 69 korun. Letošní cenu zatím majitel neurčil, rozhodne o ní až finální kvalita plodů za dva až tři týdny.

Letošní mrazy podle odhadu ovocnářů způsobily v Česku škody na úrodě za více než miliardu korun.

Zdroj: ČTK*

Úvodní foto: Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down