Případné zdražení ovoce a zeleniny závisí na úrodě jinde v Evropě

Případné zdražení ovoce a zeleniny závisí na tom, jak dopadne úroda v dalších evropských zemích. ČTK to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Mrazy podle analytiků, které ČTK oslovila, poškodily i jiné pěstitele ve střední Evropě, a nelze proto vyloučit, že se ceny ovoce a zeleniny zvýší. 

Ovocnářská unie ČR dnes kvůli mrazům, kterým Česko čelí v posledních dnech, oznámila jedny z největších škod na úrodě za poslední století. Finanční ztráty hrozí i pěstitelům zeleniny, řekla ČTK ve středu tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy Zuzana Přibylová.

"Loni počátkem jara jsme řešili podobný problém s nedostatkem zeleniny z jihu Evropy, ale nakonec jsme dokázali řešení najít. Pevně věřím, že se to povede i letos," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. "Jsme součástí obrovského trhu Evropské unie, který poskytuje tu obrovskou výhodu, že pokud vypadne jeden zdroj, můžeme ho nahradit mnoha dalšími," doplnil. Výkyvy počasí budou podle něj v budoucnu nejspíš čím dál častější, a je tak potřeba hledat cesty, jak jim české zemědělství přizpůsobit.

"Mrazy zasáhly rozsáhlé pěstitelské oblasti ve střední Evropě, nejedná se tedy jen o český problém. Právě proto by ceny mohly reagovat výrazněji než v minulosti," řekl ČTK analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Škodu na ovoci a vinné révě podle něj mrazy napáchaly například v Polsku. "Pokud mrazy způsobí nedostatek v našem regionu, budou řetězce hledat ve vzdálenějších oblastech. To však způsobí další tlak na cenu," uvedl.

Český trh podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila není tak velký, aby v případě neúrody dokázal významně ovlivnit ceny. S ohledem na mrazy i v dalších zemích střední Evropy ale nelze vyloučit, že ovoce a zelenina přechodně zdraží o jednotky procent. "Pro českého spotřebitele, zoceleného nedávnou inflační smrští, by se ovšem nemělo jednat o nic dramatického," dodal.

V jihozápadní polovině Čech hrozí přízemní mrazy ještě v noci na sobotu, sdělil dnes v aktualizované výstraze Český hydrometeorologický ústav.

Zdroj: ČTK*

Úvodní foto: Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down