25.04.2024 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne miliardu korun

Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. 

Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní. Novinářům to dnes v Daminěvsi na Mělnicku řekli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Případné zdražení ovoce a zeleniny závisí podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy také na úrodě jinde v Evropě. Mrazy podle analytiků poškodily i jiné pěstitele ve střední Evropě, a nelze proto vyloučit, že se ceny ovoce a zeleniny zvýší.

Největší škody za 100 let

Podle Ludvíka jde o jedno z největších poškození tuzemské úrody za posledních sto let. Škody jsou natolik zásadní i kvůli tomu, že v předchozích týdnech bylo nadprůměrně teplé počasí a rostliny byly v květu a růstu plodů oproti obvyklé situaci výrazně napřed. Zničeno bylo zhruba 100.000 tun ovoce.

"Nás teď vlastně čeká rok a půl nákladů bez jakýchkoli příjmů. Opravdu je to pro nás fatální," řekl agronom společnosti SAD Pavel Kašpárek. Dodal, že podnikatelské riziko mají dlouhodobě ve společnosti rozložené například do pěstování různých ovocných druhů. Stromy jsou v různých lokalitách s rozmanitými nadmořskými výškami, ale letos je vlivem počasí úroda zničená plošně. Týká se to třešní, višní, jabloní i hrušní. Společnost má sady v okolí Daminěvsi na Mělnicku.

"My kromě přímé pomoci přes program rizik budeme hledat i cesty provozních podpor, úvěrů," uvedl Výborný. Kromě zajištění péče o sady potřebují ovocnáři peníze na udržení zaměstnanců, i když letos nebudou mít tržby z prodeje ovoce. Ovocnáři nemají na rozdíl od jiných podnikatelských oborů možnost ochránit se pojištěním pro případ poškození mrazem, jedná se o nepojistitelné riziko. Zásadní je tedy podle Ludvíka zajištění, aby podniky, včetně těch malých, vydržely do příštího roku, a to právě i s pomocí případných provozních úvěrů. "Určitě není naší ambicí, aby byly nahrazeny všechny škody," dodal Ludvík.

Krizový program pro mimořádné události v zemědělství připravil v roce 2016 tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zemědělcům pomohl už v letech 2016, 2017 a 2019. Podle Výborného je notifikovaný, tudíž nyní nebude třeba složité administrativní spuštění.

Mrazy postihly i pěstitele drobného ovoce, například jahod. "I tam budou škody v řádu desítek procent," doplnil ministr zemědělství. A například na vinicích na Mělnicku činí škody 100 procent. Na Kutnohorsku a na Moravě jsou to zatím desítky procent.

Ovocnáři odhadují, že škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne miliardu korun. Poškozena je podle nich většina ovocných stromů v Čechách, přičemž mrazy zlikvidovaly téměř celou úrodu. Škody na Moravě jsou asi poloviční, vlivem počasí se tam ale situace může ještě zhoršit.

Zdroj: ČTK*

Úvodní foto: Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down