Monitoring škůdců polní zeleniny – 21. týden

Početnost i druhové složení podobné minulému týdnu, s ohledem na počasí bude podobné až do konce týdne. Škodlivost zůstává lokální, prahy škodlivosti jsou překročeny jen na některých pozemcích nebo jeho částech. Přibývá vpichů v řapících brukvovitých rostlin od krytonosců, larvičky vyžírají chodbičky, ale dospělců je málo.

Líhnou se larvy mandelinky bramborové, pokračuje kladení a žír dospělců, při opakovaných aplikacích střídat účinné látky k oddálení namnožení rezistentních jedinců. Pokračuje migrace třásněnek, které jsou i na listech brukvovitých. I po ošetření zůstávají v hrachu kyjatky – sledovat početnost. Začíná létat mšice zelná a vytváří první kolonie. S různou intenzitou se mohou objevit housenky zápředníčka, můr, bělásků, obaleče hrachového aj. Po deštích napadají okraje slimáci.

U některých škůdců zůstávají velké rozdíly mezi oblastmi i různými termíny sázení/setí na jednom pozemku. Škůdci mohou naletovat velmi rychle – je třeba monitorovat 2x týdně na více místech. Škodit mohou všechny druhy, které běžně škodí na přelomu května/června. U atraktivních plodin je účinné zakrytí porostů sítěmi proti hmyzu.

Brukvovitá zelenina

Pokračuje kladení krytonosců do řapíků, objevují se chodbičky po žíru larev. Končí kladení květilky, výskyt dřepčíků zůstává variabilní i v rámci jednoho podniku – od téměř nulových výskytů po požrané porosty s více než 10 dospělci/rostlinu. Občas jsou vidět vajíčka běláska řepového, mohou se objevit housenky zápředníčka, početnost dospělců zůstává nízká. Mohou se objevit housenky dalších druhů (můra zelná, m. kapustová aj.) Přibývá třásněnek, na listech občas posáté plochy. Vzácně se vyskytují vrtalky a první vajíčka molic.

Ostatní zelenina

Pokračuje nálet třásněnek na cibuli a do dalších plodin. Výskyt mandelinky je zatím slabší, líhnou se larvy. Ve většině porostů hrachu zůstávají kyjatky, létá obaleč hrachový. Listy špenátu může napadnout květilka. Postupně budou naletovat mšice do různých plodin, okraje polí mohou poškodit slimáci. Létá osenice polní, můry, makadlovka řepná, škodlivost bude odlišná pozemek od pozemku. Nerovnoměrné vzcházení bobovitých mohou způsobit larvy květilky všežravé, která vyžírá dělohy již pod povrchem půdy. Letošní jaro květilkám svědčilo, škody jsou již na sóji.

Rizikoví: krytonosci, dřepčíci, třásněnky, mandelinka, housenky, květilky, drátovci, mšice,
slimáci a další druhy

Zdroj: VÚRV*

Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová

VÚRV logo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down