16.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt škůdců zeleniny ve 20. týdnu

Druhová pestrost škůdců i užitečných organismů se zvyšuje, ale škodlivost zůstává často lokální (mandelinka bramborová, dřepčíci). Přes nízké množství brouků jsou v řapících požerky a vajíčka krytonosců, skokově přibylo třásněnek na cibuli, ve většině porostů hrachu jsou kyjatky. S různou intenzitou se mohou objevit housenky zápředníčka, můr, bělásků aj. Mimo hrachu a dříve napadených porostů řepy je nálet mšic zatím nízký. Končí kladení květilky, larvy budou škodit ještě několik týdnů.

U některých škůdců zeleniny zůstávají velké rozdíly mezi oblastmi i různými termíny sázení/setí na jednom pozemku. Škůdci mohou naletovat velmi rychle – je třeba monitorovat 2x týdně na více místech. Škodit mohou všechny druhy, které běžně škodí na přelomu května/června. U atraktivních plodin je možná náhrada za sítě proti hmyzu.

Brukvovitá zelenina

Krytonosci kladou vajíčka do řapíků, dospělci nemusí být vidět – je třeba ošetřovat podle vpichů. Končí kladení květilky, výskyt dřepčíků velmi variabilní i v rámci jednoho podniku – od téměř nulových výskytů po požrané porosty s více než 10 dospělci/rostlinu. Občas jsou vidět vajíčka běláska řepového, první housenky zápředníčka lze očekávat v průběhu tohoto týdne, početnost dospělců je zatím nízká. Naopak vysoké odchyty ve feromonových lapácích jsou u můry kapustové. Vzácně se vyskytují vrtalky, třásněnky a již první vajíčka molic.

Ostatní zelenina

Třásněnek na cibuli skokově přibylo, objevuje se poškození listů. Pokračuje žír mandelinky bramborové a kladení vajíček, v teplých oblastech by mohly být již larvy. Ve většině porostů hrachu kyjatky, někdy v kombinaci s mšicí makovou, začíná létat obaleč hrachový. Listy špenátu může napadnout květilka. Postupně budou naletovat mšice do různých plodin, okraje polí mohou poškodit slimáci. Začínají létat osenice, můry, makadlovka řepná, škodlivost bude odlišná pozemek od pozemku.
Rizikoví jsou krytonosci, dřepčíci, třásněnky, mandelinky, housenky, květilka, drátovci, mšice, slimáci a další druhy.*

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down