03.05.2024 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor

Agrární komora požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Vyjádření ministra, který zatím slíbil podporu jen ovocnářům, ČTK zjišťuje.

Miliardové škody

U pěstitelů zemědělských plodin se škody po mrazech podle Doležala předběžně odhadují na víc než čtyři miliardy korun. "Dovolil bych si Vás proto požádat o zajištění maximální možné mimořádné finanční podpory ze zdrojů tuzemského rozpočtu a ze zdrojů Evropské unie nejenom pro sektor ovocnářský, ale o její zohlednění pro další odvětví postižená dubnovými mrazy tak, aby takto zasažené subjekty dokázaly letošní, mnohdy totální škody mrazem, ekonomicky ustát," uvedl Doležal v dopise ministrovi.

Škody na zelenině podle odhadu komory dosahují stovek milionů korun, na lesních školkách způsobily mrazy škody za zhruba 500 milionů korun. V ovocných sadech je to více než miliarda korun, na vinicích škody přesahují dvě miliardy korun. Doležal v dopise mimo jiné ocenil vstřícnost a aktivní postoj ministra při řešení možné podpory pěstitelům ovoce.

Ministr minulý týden řekl, že jeho úřad spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun, chce také poslat žádost o mimořádnou finanční pomoc Evropské komisi. Podpora je ale určena především pro ovocnáře, zástupci vinařů se v úterý shodli, že kompenzace za škody způsobené mrazy požadovat nebudou. Místo toho chtějí, aby vláda ustoupila od záměru zavést spotřební daň na tichá vína. O možné pomoci kvůli škodám způsobených jarními mrazy dnes Výborný jedná se zástupci ovocnářů a vinařů v Praze.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down