17.02.2024 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Královéhradecká Vesnice roku 2023

Zlatou stuhu, a tedy i absolutní vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023 získal Suchý Důl na Náchodsku. Odborná porota složená ze zástupců vyhlašovatelů vybírala z 12 přihlášených obcí v Královéhradeckém kraji. Obec Suchý Důl oslovila hodnotitelskou komisi precizně připravenou prezentací, ve které představila poutavou formou své aktivity včetně vize rozvoje obce.

Součástí bylo také vystoupení spolků a místních farmářů, kteří odprezentovali své tradiční i netradiční akce jako jsou Suchodolské posvícení, traktoriáda s tradičním pondělním průvodem nebo historická módní přehlídka.

Na stupních vítězů

Suchému Dolu se komplexní prezentací podařilo vyhovět všem kritériím, která by obec oceněná Zlatou stuhou měla splňovat. „Soutěž Vesnice roku není jen o starostovi, místostarostovi a zastupitelstvu. Je to ocenění všech, kterým není život v obci lhostejný, kteří pro ni pracují a vynakládají nemalé úsilí, aby se nám tu dobře žilo. Velký díl patří všem spolkům, škole, podnikatelům a samozřejmě také občanům Suchého Dolu. Nemalou zásluhu na našem úspěchu má i bývalé vedení obce, kterému se podařilo v roce 2002 získat vítězství v krajském kole Vesnice roku. Jsem nesmírně šťastná, že jsme mohli na tento úspěch navázat,“ uvedla starostka Suchého Dolu Blanka Klímová. „Blahopřeji obci Suchý Důl, která zabodovala v soutěži upozorňující veřejnost na to, že rozvoj regionu není jen o těch velkých miliardových investicích, ale že stejně důležitá je snaha místních společenství nebo i jednotlivců, kteří se každodenně snaží zvelebovat a zkrášlovat své okolí, nezištně věnují volný čas mládeži nebo třeba záchraně místních tradic a rozvoji spolkového života ve své obci. Díky tomu venkov žije a pro mnoho z nás je atraktivní alternativou života ve městě,“ řekl hejtman Martin Červíček.

Porotci udělili soutěžícím obcím také druhé a třetí místo. Na pomyslných stupních vítězů v Královéhradeckém kraji stanula stříbrná Bystřice a bronz získal Tetín, obě obce z jičínského okresu. Za péči o zeleň a životní prostředí získala Zelenou stuhu obec Světí, Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem má Česká Metuje. Odborná porota ještě udělila Modrou stuhu za společenský život obci Libňatov v okrese Trutnov. „S oceněním je spojené finanční ohodnocení. Zlatá stuha přinese do vítězné obce milion korun na další rozvoj a Královéhradecký kraj jí navíc přispěje na pořádání slavnostního vyhlášení. Finanční odměnu získají i obce oceněné druhým a třetím místem, zelenou, modrou a oranžovou stuhou nebo některou z cen hejtmana,“ dodal radní pro regionální rozvoj Adam Valenta.

O obci

Obec Suchý Důl se rozkládá při západním úpatí Broumovských stěn, podél potoka Ledhujka, zhruba 2,5 km východně od města Police nad Metují. Je členem mikroregionu Policko a v roce 2023 tu žilo 411 obyvatel. Součástí obce je i vesnice Slavný. Část Suchý Důl se nachází v nadmořské výšce 489–548 m, část Slavný v rozmezí 580–624 m. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1395. Údajně však byla založena benediktýny již kolem roku 1253. V letech 1892–1895 se měla zjevovat ve zdejším Ticháčkově lese Panna Marie dívce Kristině Ringlové. Události však nebyly církevně uznány. Suchodolská zjevení dodnes připomíná dřevěná kaple, postavená v roce 1897 spolu s křížovou cestou (od roku 1893) a původní polychromovanou sochou Panny Marie u studánky z dílny Josefa Václava Myslbeka na jejím počátku, nedaleko místa údajných nadpřirozených událostí. Po jejím požáru v roce 2010 a následné obnově v původní podobě, zvonem a novou sochou Panny Marie Růžencové. Obnovenou zelenou Suchodolskou kapli posvětil 8. července 2012 kardinál Dominik Duka, primas český. Další místní zajímavostí je průlet velkého meteoritu 16. září 1969 střechou jednoho z domů v obci. Meteorit byl zkoumán ve výzkumném ústavu Maxe Plancka v Heidelbergu. Od 14. ledna 2000 obec užívá znak a vlajku. V soutěži Vesnice roku byla obec již oceněna v letech 2001 (zelená stuha) a 2002 (vítěz v krajském kole a 3. dělené místo za celou republiku).*

Foto archiv obce Suchý Důl

Celý článek naleznete v Zemědělci v regionu - Královéhradecký kraj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down