18.02.2024 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Červený Kostelec zrevitalizoval park

Červený Kostelec na Náchodsku v Královéhradeckém kraji získal čestné uznání v soutěži Park roku 2023 za vytvoření funkčního a bezpečného prostoru veřejného prostranství mezi školami. Vznikla tak unikátní klidová zóna, společná pro žáky dvou škol, ale i pro návštěvníky divadla, sokolovny i obyvatel přilehlého okolí.

Čestné uznání získal Červený Kostelec v rámci soutěžní přehlídky Park roku 2023 s podtitulem Cena za dílo krajinářské architektury ve veřejném prostoru. Vyhlášení výsledků soutěže a předávání ocenění vítězným projektům proběhlo loni na podzim v Humpolci. Soutěž Park roku společně uspořádaly Svaz zakládání a údržby zeleně, z. s., (SZÚZ) a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s. (SZKT).

Autory projektu veřejného prostoru v Červeném Kostelci jsou ateliér 2021 architekti a Laboratórium architektúry krajiny. Dílo zhotovily společnosti Průmstav Náchod, s. r.o., a Trees, s. r. o. (vegetační úpravy). Investorem bylo město Červený Kostelec, které o dílo také pečuje.

Prostor pro kulturu i veřejné dění

Jedním z nejvýznamnějších veřejných prostranství v osmitisícovém Červeném Kostelci je prostor mezi školami směrem k divadlu, který město nechalo v roce 2023 zrevitalizovat v rámci architektonické soutěže. Tu vypsalo v roce 2016, kdy získalo všechny pozemky v lokalitě do svého majetku. Veřejné prostranství hojně využívají děti a mládež navštěvující místní školy a zároveň slouží jako místo slavnostních i spontánních shromáždění obyvatel města při významných příležitostech. V nedalekém parku se pravidelně konají kulturní akce pod širým nebem včetně letního mezinárodního folklórního festivalu. Jde o nejvýznamnější kulturní akci svého druhu v Královéhradeckém kraji. Patří k nejstarším festivalům v ČR, jeho počátky sahají do první poloviny 50. let 20. století. Díky kvalitní organizaci a účasti špičkových zahraničních souborů byl zařazen mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací Mezinárodní organizace lidového umění IOV (statut B v UNESCO).

Příslib do budoucna

Autorské ambice projektu veřejného prostoru v Červeném Kostelci se soustředily do několika bodů lokality, jinak se návrh snažil podpořit stávající kvality prostředí. Přístavba střechy u vstupu do základní školy byla navržena tak, aby tvarově a materiálově odpovídala původní budově v době svého vzniku. Severní polovina prostoru je formálnější, s ústředním pomníkem od kosteleckého sochaře Břetislava Kafky k uctění obětí první a druhého světové války. Kompozice chodníků, zpevněných ploch a mobiliáře je symetrická. Klidnější charakter prostoru s možností sezení se ukázal jako vhodný i pro venkovní výuku. Během několika měsíců po otevření jej škola naplno využila.

Ještě bude trvat několik let, než nově vysazené stromy v Červeném Kostelci narostou do dostatečné výšky a tvaru. Řada vzrostlých javorů v budoucnu výrazněji vymezí pokračování uliční čáry ulice 17. listopadu a koruny stromů na dětském hřišti a u památníku poskytnou v létě dostatečný stín obyvatelům města i náhodným turistům.*

Foto Matej Hakár

Celý článek naleznete v měsíčníku Zemědělec v regionu - Královéhradecký kraj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down