15.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zima a Vánoce v botanické zahradě v Troji

Botanická zahrada hl. m. Prahy má i v zimě svým návštěvníkům co nabídnout. Areál je otevřený každý den od 9 do 16 hodin. Na Štědrý den a na Silvestra bude otevírací doba zkrácena do 14 hodin. V pondělí 25. prosince a 1. ledna bude mimořádně otevřený i skleník Fata Morgana, kde právě rozkvétá řada tropických rostlin včetně orchidejí. Až do 7. ledna se mohou návštěvníci vydat na cestu do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů. Po procházce zimní zahradou se pak mohou zahřát u hrnku svařeného vína nebo horkého moštu ve Vinotéce sv. Kláry.

Už na leden botanická zahrada připravila zajímavý program. Od 19. ledna najdou návštěvníci ve skleníku Fata Morgana fantastické rostliny a další jedinečné objekty z dílny sochařky Veroniky Richterové. Výstava je nazvána Nová PET Tropicana a oživí i oblíbené komentované večerní prohlídky skleníkové expozice. V únoru pak začne seriál přednášek pro milovníky přírody a cestování.

Procházka zimní zahradou

Botanická zahrada i v zimě nabízí pestré a zajímavé zážitky. Hraje odstíny zelené jehličnanů a stálezelených stromů a keřů i nejrůznějšími barevnými akcenty. Keře cesmín, hlohyní a dřišťálů jsou obsypány plody v tónech červené, oranžové i žluté. Ty doplňují fialově zbarvené krásnoplodky. Překvapením pak mohou být květy některých dřevin, například vilínů, jasmínu nahokvětého a kaliny. Výjimkou ale nejsou ani stromy, v tomto období kvete například višeň chloupkatá nebo meruňka japonská. Zimní přehlídku flóry doplňují ptáci, kteří do zahrady přilétají za potravou, na krmítkách můžete kromě sýkor a kosů vidět i brhlíky, rovněž pěnkavy a jednotlivé červenky. Přilétá též sojka a na stromech posedávají kvíčaly.

Do trojské botanické zahrady se návštěvníci mohou vypravit i během nadcházejících vánočních svátků a prázdnin. Zahrada, včetně skleníku Fata Morgana, bude na Štědrý den otevřena od 9 do 14 hodin a stejnou otevírací dobu bude mít i na Silvestra. V ostatních dnech, a to i o vánočních svátcích, bude otevřeno od 9 do 16 hodin. Skleník Fata Morgana bude mimořádně otevřený i v pondělí, a to ve svátek 25. prosince a 1. ledna. Pokud se někdo bude chtít po procházce trochu zahřát, může zavítat do Vinotéky sv. Kláry, která bude otevřena vždy od 10 hodin. Na Štědrý den a na Silvestra se zavře ve 14.30 a v dalších dnech standardně v 16.30.

Za betlémským příběhem do botanické zahrady

Až do 7. ledna je možno v botanické zahradě putovat za betlémským příběhem. V zahradě je připravena cesta s tematickými zastaveními, která návštěvníky dovede do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů a jejich přátel. V nomádském přístřešku pak příchozí najdou panorama s vyobrazením betlémského příběhu narození Ježíše. Poslední předvánoční víkend 16. a 17. prosince se v rámci adventního programu otevře dílna na výrobu dřevěných figurek s vánoční tematikou.

Nová výstava ve skleníku

Od 19. ledna se můžete těšit na rozsáhlou výstavu Nová PET Tropicana ve všech prostorách skleníku Fata Morgana. Její autorkou je sochařka Veronika Richterová, která je známá svými díly zaměřenými na recyklaci a zejména fantastickými barevnými plastikami, které už bezmála 20 let vytváří z nalezených PET lahví. Navazujeme tímto na náš úspěšný společný projekt z roku 2010, kdy zde její PET Tropicanu zhlédlo během tří měsíců na 80 000 návštěvníků. Skleník tak od 19. ledna opět na tři měsíce rozkvete díly, která vedou dialog s rozmanitostí a pestrostí živých rostlin. Výtvory, které nezapřou inspiraci tropickou přírodou, mají silný potenciál probouzet v divákovi vlastní kreativitu a vedle toho podněcují i úvahy o našem konzumním způsobu života. Výstavou oslavuje zahrada dvacetiletí existence skleníku i dvacet let od vzniku pet-artu.

V lednu budou pokračovat i oblíbené komentované prohlídky setmělých expozic skleníku Fata Morgana, tentokrát obohacených fantastickými květy výstavy NOVÁ PET TROPICANA. Série večerních procházek exotickým prostředím začíná v novém roce rovněž v pátek 19. ledna. Návštěvníci mohou během nich kromě zraku zapojit i další smysly – sluch a čich, ale navíc také fantazii. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková. Tyto speciální prohlídky se konají vždy v pátek a sobotu v několika časech mezi 17. a 20. hodinou. Každá trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady.

Od února botanická zahrada opět zve na přednáškový cyklus, který se tentokrát zaměří na tropickou přírodu a cesty do tropických oblastí.

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down