23.11.2023 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplické záchranné centrum ohrožených druhů

Botanické zahrady po celém světě bojují proti úbytku biodiverzity způsobeném různými faktory, v největší míře však zapříčiněném námi – lidmi. Botanická zahrada Teplice se podílí na záchraně ohrožených druhů ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky.

Pod ochranou botanických zahrad

Botanické zahrady mají různá poslání a funkce, ale v dnešní turbulentní době, kdy mizí čistá nenarušená příroda, je obzvláště důležité, připomenout si jejich funkci ochrany ohrožených druhů a ex-situ konzervaci (tj. na jiném místě, než daná rostlina roste). Mimo jiné právě ta začíná být majoritní funkcí botanických zahrad. „S Botanickou zahradou Teplice jsme uzavřeli smlouvu o dlouhodobé spolupráci, její zkušenosti využijeme například při realizaci záchranných programů, například pro zvonovec liliolistý a koniklec otevřený,“ říká Petr Vít z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V letošním roce Botanická zahrada Teplice rozšiřuje genofondové sbírky o dva nové druhy, jedním z nich je i zvonovec liliolistý (Adenophora lilifolia). Tento druh je u nás zařazen ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1b) a nalezneme ho na pěti lokalitách roztroušených v severních a středních Čechách. Současné lokality jsou nejvíce ohroženy expanzí třtiny křovištní (Calamagrostis epigejos), ostružiníky (Rubus) a případným okusem býložravců, proti kterým jsou rostliny chráněny oplocenkami.

V září proběhl sběr semen zvonovce liliolistého v CHKO České středohoří za účasti kurátora Botanické zahrady Teplice Jana Ptáčka, botaniků Romana Hamerského a Jarmily Kostiukové z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Sebraná semena budou vypěstována v Botanické zahradě Teplice, poslouží k uchování genofondu a posílení populace ve volné přírodě.

Kromě podílu na záchranných programech připravujeme také nové expozice věnované české flóře. V blízké i daleké budoucnosti se budeme snažit ještě více podporovat expozice tvořené rostlinami původem z přírody. Ty totiž mají nejenom význam kulturní či estetický, ale hlavně vědecký,“ uzavírá problematiku ochrany druhů ředitel zahrady Petr Šíla.

Zdroj: Botanická zahrada Teplice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down