25.10.2023 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstaviště Flora v Olomouci chystá rekonstrukci skleníků za 165 milionů korun

Výstaviště Flora v Olomouci chystá nákladnou rekonstrukci svých sbírkových skleníků a palmového skleníku, který je zapsanou nemovitou kulturní památkou. Oprava sbírkových skleníků si bez započtení DPH vyžádá investici zhruba 120 milionů korun a palmového skleníku 45 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z podkladů pro zastupitele, kteří příští týden v pondělí projednají příspěvek města na projektovou dokumentaci k těmto chystaným investicím.

"Skleníky jsou ve špatném technickém stavu a současně je jejich provozování velmi energetický náročné," stojí ve zprávě pro zastupitele. Rekonstrukce skleníků by měla být financována s pomocí dotace z modernizačního fondu nebo operačního programu zaměřeného na životní prostředí. Finančně nákladná bude i projektová příprava, která má bez započtení DPH stát celkem 15,7 milionu korun. Zastupitelé příští týden projednají návrh radních, aby město ze svého letošního rozpočtu poskytlo Výstavišti Flora na projektovou přípravu 8,3 milionu korun.

Nejstarší skleníky

Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc patří k nejstarším skleníkům v ČR. Největším a nejstarším z komplexu skleníků je palmový skleník, který byl vybudován v letech 1927 až 1930 a je prohlášen kulturní památkou ČR. Sousední kaktusový skleník ve Smetanových sadech byl spolu s tropickým skleníkem postaven v 50. letech minulého století. Otevřen byl 18. srpna 1962 při zahájení celostátní zahradnické výstavy.

Výstaviště Flora kromě sbírkových skleníků spravuje také botanickou zahradu a rozárium. Tyto turistické cíle loni navštívilo bezmála 180 000 lidí, meziročně o 12 procent více. Na žebříčku nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Olomouckém kraji loni připadlo skleníkům, botanické zahradě a rozáriu čtvrté místo.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down