18.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zářijový odhad sklizně jádrovin

Výsledky zářijového odhadu sklizně jádrovin, který provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) potvrzují červnový odhad. V tomto roce se nejvíce dařilo hrušním, naopak jabloně zaznamenaly pokles objemu sklizně, zapříčiněný zejména snížením výměr.

Odhad sklizně jádrovin k 1. 9. 2023 v případě jabloní činí přibližně 100 564 tun, což je 82 % pětiletého průměru sklizně tohoto druhu.

Méně jabloňových sadů

Na poklesu sklizně jablek se podepsalo chladné jarní počasí, které způsobilo poškození malých plůdků a následný silnější propad zejména u skupiny odrůd Jonagold a Red Delicious. V některých oblastech se vyskytly kroupy a delší periody suchého a velmi teplého počasí, které sklizeň ovlivnilo také. Hlavním důvodem poklesu sklizně jablek je pokles výměry tohoto hlavního ovocného druhu. Tento pokles je zřetelněji viditelný v meziročním porovnání, kdy konečná sklizeň v roce 2022 činila 138 150 tun, což by představovalo 27% meziroční pokles.

Velmi nadprůměrný, až rekordní výnos předpokládáme u hrušní, jejichž odhadovaná úroda činí v letošním roce díky nárůstu plodů 140 % pětiletého průměru, což je přibližně 9500 tun. I přes poškození některých sadů hrušní mrazem a chladem, je výnos nadprůměrný, a to díky výraznému nárůstu plodů v dalším období. Poškození chladem bylo nejvíce viditelné u odrůdy Lucasova.

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down