Předsklizňové ošetření jádrovin a rezidua pesticidů

Nastává závěrečná fáze vegetační sezóny ovocných stromů korunovaná sklizní jablek a hrušní. V závislosti na termínu zralosti té které odrůdy a ochranné lhůtě toho kterého fungicidu, přistupují ovocnáři k posledním ošetřením, kterými jsou ochranné zásahy proti skládkovým chorobám.

Ve větší části ovocnářských oblastí se srpnový průběh počasí vyznačoval poměrně častými dešti, přeprškami či bouřkami následovanými teplými dny s vysokou vzdušnou vlhkostí. Tyto podmínky byly příznivé pro vznik a rozvoj houbových chorob. Však se také noviny začaly v tom období plnit obrázky s úlovky nadšených houbařů, méně nadšení však byli naopak ovocnáři, neboť počasí nesvědčilo pouze hřibům, bedlám, kozákům, ale také rozvoji mikroskopických houbiček z rodů Monilinia, Pezicula, Botrytis, Alternaria, Venturia aj. Skládková onemocnění plodů jablek a hrušek mohou pěstiteli způsobit významné hospodářské ztráty, a tak není divu, že se jim snaží předejít, mimo jiné, i aplikací fungicidního ošetření.

Možnosti ochrany

Přípravky aktuálně registrované v ČR k použití v jabloních a hrušních s indikací „skládkové choroby“ jsou uvedeny v tabulce. Kromě nich však i nadále můžeme využít přípravky indikované proti některým patogenům, jejichž výskyt, respektive vznik infekce (s následným rozvojem symptomů až během skladování), hrozí v podstatě až do termínu sklizně. Týká se to zejména strupovitosti (Venturia inaequalis). Zde již nemusí, vzhledem k délce inkubační doby, dojít k výskytu vizuálních příznaků vzniku infekce na plodech v sadu, ale napadení se pak rozvine až během skladování jako tzv. pozdní, neboli skládková strupovitost. V tomto případě můžeme využít k ochraně před sklizní i některé další účinné látky, jakými jsou například dithianon v přípravku Delan 700 WDG (který ale bude v době, kdy budete číst tento článek, bohužel již obtížně využitelný vzhledem k dlouhé ochranné lhůtě – 42 dní) nebo v přípravku Dukes (OL 21 dní). Pro tyto účely mohou být vhodné i přípravky s účinnou látkou kaptan (např. Arvemus 80 WG – OL 28 dní, Captan 80 WG – OL 28 dní, Kollin 80 WG – OL 28 dní, Merpan 80 WG – OL 28 dní, Scab 480 SC – OL 21 dní). Kaptan zasahuje kromě V. inaequalis poměrně široké spektrum patogenů, mezi něž patří i některé houby způsobující skládkové choroby.

Text a foto Ing. Jana Kloutvorová, Ovocnářská unie ČR, Svaz pro integrované systémy pěstování ovoce

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down