19.10.2022 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Workshop o monitoringu lesů

V rámci českého předsednictví proběhl v září v Kutné Hoře workshop Towards harmonised forest observation, reporting and data collection Framework. Během workshopu účastníci projednávali současný stav monitorování lesů v členských státech EU a jeho připravenost na vytvoření společného harmonizovaného rámce pro pozorování lesů, podávání zpráv a sběr dat, jak je uvedeno v Nové strategii EU pro lesy do roku 2030.

O významu tématu svědčí účast na 70 odborníků z 20 států, představitelů Evropské komise a zástupců významných mezinárodních organizací, jako je například Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO), Evropský lesnický institut (EFI) a Forest Europe. Hlavním organizátorem byl Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství. Workshop zahájil náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář.

Kromě prezentací a přípravy společných závěrů byla součástí workshopu i terénní exkurze včetně praktické ukázky využití dronů. Exkurzi připravila Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze v okolí Kostelce nad Černými lesy.

V závěrech workshopu účastníci upozorňují, že nejsou zatím ze strany Evropské komise dostatečně specifikovány cíle připravovaného společného rámce a na nutnost využívat data získaná z dálkového průzkumu Země současně s daty pozemního šetření, což je v ČR například měření v rámci Národní inventarizace lesů. Dále doporučují Evropské komisi, aby podpořila další vývoj nástrojů, umožňujících efektivní využití dostupných dat.

Závěry, na kterých se účastnici společně dohodli, budou předloženy na setkání generálních ředitelů pro lesy členských států EU, které proběhne v říjnu v Praze. V rámci spolupráce s následným předsednictví bude toto téma podrobněji diskutováno na akci švédského předsednictví v únoru 2023.*

Zdroj: MZe

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down