Webinář – Technika a technologie řezu stromů

Řez je jedním z nejzákladnějších a nejčastějších pěstebních zásahů na stromech, který je při péči o veřejnou zeleň realizován i kontrolován. Často se jedná o nákladné a nezřídka i nezvratné zásahy. Proto je klíčové umět správně rozlišit potřebu provedení řezu, navrhnout nebo posoudit odpovídající technologii řezu a znát technicky správné provedení.

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu pořádá dvoudílný akreditovaný webinář – oba díly tvoří celek a navazují na sebe! První díl proběhne ve čtvrtek 22. 2. 2024. Druhý díl bude odvysílán ve čtvrtek 29. 2. 2024.

Dobrá znalost správné aplikace technik a technologií řezu stromů je základním kamenem optimalizace nakládání s veřejnými prostředky v péči o zeleň a v ochraně přírody.

První část školení se zabývá vysvětlením základních životních procesů a reakcí v souvislosti s poraněními vzniklými řezem. Akcentované jsou zejména principy technik řezu a jejich vazba na správné hojení ran, regenerační schopnosti, přirozené obranné mechanismy apod. Správné pochopení technik řezu je důležité nejen proto, aby se strom dále dobře vyvíjel, ale aby bylo možné také rozlišit, která forma řezu je z hlediska ochrany přírody akceptovatelná, a která je již za hranicí vážného poškození.

Další část je věnována technologickým skupinám řezů od zakládacích, přes povýsadbové, rozvojové, udržovací, stabilizační až k tvarovacím. Školení je prakticky zaměřené na využití praktiky jak pro realizaci, tak pro ty, kdo nad řezem stromů vykonávají dozor nebo kontrolu ze všech možných úrovní, včetně orgánů ochrany přírody. Nosným prvkem programu jsou aktuální standardy péče o přírodu a krajinu AOPK, zejména pak ty, které se zaměřují na řez  (zejména standard SPPK A02 002 řez stromů). V programu jsou ale také zmíněny i jiné metodické přístupy, se kterými se v aktuální praxi lze setkat (např. certifikované metodiky, metodické příručky, nebo kvalitní odborné informace ze zahraniční literatury). Výklad je průběžně bohatě provázen názornými obrázky z odborných publikací, fotografiemi z praxe nebo i časosběrnými dokumenty.

Webinář je doporučen také jako příprava na certifikaci ETW.

Pro koho je akce určena

  • Úředníky územních samosprávných celků podle paragrafu 2 zákona č. 312/2002 Sb. o úřednících
  • Správce zeleně
  • Zaměstnance odborných firem
  • Arboristy, stromolezce

Přednášející: Ing. Pavel Wágner, praktikující arborista, znalec v oboru arboristika

Místo konání: ON-LINE, Aplikace ZOOM

Podrobné informace naleznete zde.*

Zdroj: SZKT

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down