Výsadbou to nekončí

Podle výzkumu, který uskutečnila Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity, je u nás stále co zlepšovat. Z více než 6 000 stromů ve věku 2–5 let, které byly vysazeny do volné krajiny, je 38 % neperspektivních či odumřelých. Jinými slovy: plných 38 % je tedy těch stromů, které v budoucnu nezačnou plnit svou funkci a nemohou tak sloužit ani dalším generacím.

Důvodů, proč k těmto nezdarům dochází, je mnoho, hlavní z nich shrnuje box níže. I při dobré vůli svěřit své výsadby do rukou odborníků se může stát, že výsadbu nesprávně ošetří, a to až do té míry, že musí být časem nahrazena výsadbou novou. Tak tomu bylo například v Ořechově u Brna, kde přivolaný “specialista” zvolil špatný typ řezu nových stromů. Proto je dobré nejprve prověřit způsobilost odborníka a spolehnout se na certifikované arboristy.

S tímto mohou zájemcům pomoci webové stránky SZKT nebo web Český certifikovaný arborista. Zde najdete aktuální kontakty na držitele českého nebo mezinárodního arboristického certifikátu, který garantuje nejen úspěšné složení arboristické zkoušky, ale také další průběžné vzdělávání. 

Povýsadbová péče je základ

​Nejčastější důvody úhynu či neperspektivnosti nových výsadeb:

72 % zanedbaný výchovný řez;
41 % sucho a nedostatečná zálivka
39 % mechanické poškození kmene;
27 % chybějící nátěr proti korní spále.

Základem úspěšné povýsadbové péče je dobře provedená výsadba. Při jejím plánování je důležité věnovat pozornost charakteru okolí. Ten napoví, o jaké ochranné prvky nově vysazené stromy doplnit a hlavně, jak vybrat správný druh a typ sazenice. Zde je na místě poradit se s odborníkem. Odborný dozor je ideální zajistit již při výsadbě. Jak má správná výsadba vypadat a na co si dát pozor může napovědět také krátký manuál Sázíme budoucnost, který vás výsadbou provede krok po kroku.*

Zdroj: Nadace Partnerství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down