09.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje

Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů. V tiskové zprávě o tom informoval koordinátor projektu Jiří Antl.

Návrat tisu do lesů

"Tis se nám podařilo navrátit do lesů prakticky po celém kraji. Navíc jsme vysadili i 25 velkých dvoumetrových sazenic na další lokality ve volné krajině, které začnou dříve plodit a ptáci mohou jejich semena roznášet do okolí. Doufáme, že náš projekt napomohl obrátit dlouhodobý trend úbytku tohoto druhu v krajině a že teď už budou tisy v Libereckém kraji jen přibývat," uvedl Antl.

Tis červený je nejvzácnější původní dřevinou z české krajiny, který rostl v lesích na území celé republiky. Těžba a takřka nulová výsadba v minulosti ale způsobily velký úbytek této dřeviny. Dnes je to zvláště chráněný druh, který většina lidí z volné přírody jako strom ani nezná. Tis si nyní lidé spojují hlavně s nepůvodním keřovým zahradnickým kultivarem, který roste v zahradách či parcích.

Projekt Čmeláka podpořený norskými fondy se podle Antla nezabýval jen výsadbou. "Velmi důležitou součástí bylo i zmapování stávajících tisů v krajině. Za dobu trvání projektu se podařilo nalézt a zaznamenat 700 tisů nad jeden metr výšky, vytipovat stromy vhodné pro sběr semen a sebrat okolo 100 kilogramů osiva pro vypěstování dalších sazenic. Na základě údajů získaných z projektu vznikla i studie, která by měla zajistit dlouhodobou podporu tisové populace v Libereckém kraji," uvedl. Čmelák se záchraně tisu věnuje přes 25 let a bude v tom podle Antla pokračovat i po skončení tohoto projektu. "Na výsadbu čekají v našich školkách další stovky sazenic," dodal.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down