Vesnice roku Středočeského kraje

Jižně od hory Říp, pětatřicet kilometrů severně od Prahy v okrese Mělník leží Ledčice, jedna z nejstarších obcí v Čechách. Zazářila v letošním 27. ročníku soutěže Vesnice roku ve Středočeském kraji, kde získala prvenství mezi patnácti přihlášenými obcemi. Komisi zaujala svým komplexním rozvojem a současně bohatým společenským, sportovním a kulturním životem. Ledčice obdržely od Středočeského kraje Zlatou stuhu, milion korun a postoupily do celorepublikové soutěže o Vesnici roku.

Obec Ledčice, která leží na rozhraní oblastí Mělník, Kralupy nad Vltavou a Roudnice nad Labem, má zhruba 600 obyvatel a neustále se snaží hledat nové cesty rozvoje. „Máme zrevitalizovanou zeleň, zrevitalizované rybníky, máme navýšenou kapacitu základní a mateřské školy, zasíťovali jsme některé stavební pozemky, fungují nám tu spolky, připravujeme dům pro seniory, zatím hledáme finance, ale projekt máme už hotový,“ uvedla Kamila Hlavsová, starostka Vesnice roku Ledčice. Komise ocenila i zdařilou rekonstrukci školy včetně přilehlého hřiště s moderním povrchem a využití půdních prostor pro družinu. Další venkovské stavby, které jsou součástí centra obce, se podařilo získat do vlastnictví za účelem zachování venkovského rázu obce. Silnou stránkou obce je podle komise přístup ke strategickému plánování a všestrannému rozvoji obce. V soutěži Vesnice roku už obec získala Bílou stuhu (2004) a Zelenou stuhu (2006).

Zlatá stuha

Předávání ocenění pojala obec Ledčice velkolepě, nechyběl kulturní a hudební program, který spolu s bohatým výběrem jídla a pití vykreslil pravou venkovskou atmosféru, kterou si užili i samotní zástupci Středočeského kraje. Ledčice jako Vesnice roku získaly Zlatou stuhu, s níž je spojena i finanční odměna od Středočeského kraje ve výši jednoho milionu korun. Podle starostky peníze pravděpodobně investují na kulturní sál, na Ledčickou stodolu. Zlatou stuhu pro vítěze krajského kola převzali zástupci obce od hejtmanky Petry Peckové. „Blahopřeji vítězné obci k úspěchu v krajském kole. Soutěž Vesnice roku je specifická tím, že nestačí jen dílčí práce několika lidí nebo odeslat odkaz na webové stránky. Vyžaduje dlouhodobou přípravu a zapojení co nejvíce místních obyvatel. Pak je výsledek přesvědčivý. Často v obci vzniknou nová hezká místa, lidé mají možnost se více poznat a společné schůzky spojené s organizací soutěže Vesnice roku často přerostou v pravidelná setkání přátel. Děkuji všem obcím, které se zapojily, a blahopřeji i k úspěchům v dalších dílčích kategoriích,“ uvedla hejtmanka. Ta zároveň v rámci soutěže udělila Cenu hejtmanky Středočeského kraje Věslavu Michalikovi, in memoriam, za příkladný a vyvážený rozvoj obce Dolní Břežany s důrazem na kvalitní urbanismus a architekturu, vizi budoucnosti, důraz na inovace, vědu a výzkum.

Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem získala obec Kněžice. Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí obdržela obec Chorušice. Bílou stuhu za činnost mládeže získal městys Davle. Modrou stuhu za společenský život komise udělila obci Bukovno. S oceněními jsou spojené i finanční odměny. Za Modrou, Bílou a Oranžovou stuhu je to 600 000 korun, za získání Zelené stuhy náleží vítězné obci 500 000 korun. Vítěz krajského kola získává ke Zlaté stuze jeden milion korun. Zároveň postupuje do celostátního kola soutěže Vesnice roku 2023. Držitelé Zelené a Oranžové stuhy postoupily do celostátních kol ve svých kategoriích a soutěžily o Zelenou stuhu České republiky 2023, kde Chorušice získaly zlatou v celonárodním kole, a o Oranžovou stuhu České republiky 2023 (Kněžice).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down