Cena pro dům s pečovatelskou službou Harmonie

Aby něco nového a užitečného vzniklo, nemusíme bourat staré. Dokazuje to obytný dům s pečovatelskou službou v Ostravě-Porubě, s přilehlou služebnou městské policie. Městský obvod se pro zajištění chybějícího moderního bydlení pro seniory rozhodl využít chátrající dům v dlouhodobě problematické a sociálně vyloučené lokalitě, ale s dobře dostupnou infrastrukturou. 

Vznikla zde nízkoenergetická budova s 23 byty, recepcí a společenskou místností i atrium s množstvím zeleně, místy k posezení, hraní i cvičení. Z hlediska adaptací na změnu klimatu se areál může pochlubit množstvím zelených střech, přeměnou betonových ploch na zelené, kde se voda může zasáknout, výsadbou stromů či propustnými parkovacími plochami.

Rekonstrukce chátrajícího objektu přinesla seniorům možnost kvalitního a důstojného bydlení. Vytvořením přívětivých pobytových venkovních ploch se podařilo propojit různé věkové skupiny obyvatel, které se zde mohou v rámci trávení volného času setkávat. Zelené střechy, ostatní zeleň i vodní prvek s cirkulující vodou mají velmi příznivý vliv na mikroklima. Propustné plochy výsadeb a zelených ploch umožňují zasakování dešťové vody.

Za rozhodnutí k přeměně stávajícího domu místo nové výstavby a zvelebení vyloučené lokality získal projekt Zvláštní uznání odborné poroty na letošním udílení cen Adapterra Awards . Z hlediska adaptací porota ocenila zelenou střechu a proměnu zpevněných ploch na zasakovací. Projekt je demonstrativní, což bývá v sociální sféře méně obvyklé.*

Zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Foto: Nadace Partnerství – Adapterra Awards, Vojtěch Herout

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down