06.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve skleníku Fata Morgana za dva týdny „rozkvete“ výstava unikátních děl sochařky Veroniky Richterové

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje unikátní výstavu NOVÁ PET TROPICANA. Uskuteční se ve skleníku Fata Morgana a začíná už 19. ledna. Autorkou výstavy je sochařka Veronika Richterová, která se už bezmála 20 let zabývá uměleckou recyklací a tvorbou barevných plastik z použitých PET lahví. Svá plastová díla poprvé představila v botanické zahradě již v roce 2010.

Nová výstava je inspirovaná převážně tropickou flórou a přírodou a objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 až 2023. Návštěvníci se setkají s fantastickými rostlinami, které nikde nerostou, ale uvidí i neobyčejné květy orchidejí, strelícií nebo lotosů. Ve skleníku se objeví také motýli, labuť nebo krokodýl. Unikátní díla obohatí rovněž večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Součástí přehlídky budou komentované prohlídky a workshopy s Veronikou Richterovou. Výstavu bude možné zhlédnout až do 7. dubna.

Nová výstavanavazuje na přehlídku PET TROPICANA z roku 2010, kdy bylo ve skleníku Fata Morgana k vidění na 60 exponátů rostlin a zvířat vytvořených z PET lahví. „Naši novou sezónu 2024, která bude celá věnována tropům a tropické flóře, zahájíme přehlídkou unikátních děl sochařky Veroniky Richterové. Jsou vytvořená z plastového odpadu, který na první pohled do přírody a mezi rostliny nepatří. My však společně s autorkou ukazujeme, že recyklace může být i vcelku zábavná a i s takovým materiálem se dá pracovat. Některé rostliny mohou být téměř k nerozeznání od těch pravých a na druhou stranu ve skleníku vznikne jakási fantastická tropická džungle. Výstava bude doplněna i skutečnými tropickými rostlinami s barevnými listy a květy, které celý dojem ještě podtrhnou, v její druhé části se návštěvníci mohou těšit též na prodej tropických rostlin,“ uvádí výstavu NOVÁ PET TROPICANA Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Tropická džungle z PET lahví

Skleník Fata Morgana téměř na tři měsíce „osídlí“ na 130 objektů, rostlin, hub a zvířat, které Veronika Richterová od roku 2010 vytvořila z nasbíraných plastových nápojových lahví. Inspirací jí byly cesty do tropických krajin, například do Kambodži, Japonska, ale i na Kanárské ostrovy nebo karibský Gaudeloupe. Plastové objekty naleznou návštěvníci v celém skleníku Fata Morgana. Díla budou rozmístěna podle biotopů, takže v první části, která je věnována suchomilným rostlinám, budou k vidění nejrůznější sukulenty, kaktusy nebo bambusy. Druhá část tropického deštného lesa bude věnována tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí, budou zejména houby a masožravé rostliny. Plastiky se také budou vznášet nad hlavami návštěvníků, u vodopádu nebo se stanou součástí jezírka. Všechny objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 a 2023, velká část vznikla cíleně pro tuto výstavu. Najdou se zde však i dvě díla, která upomínají na výstavu v roce 2010, a to bude oblíbený krokodýl vznášející se na hladině jezírka a kaloni, kteří se zabydlí v dutině kmene. Kromě fantastických a neexistujících rostlin návštěvníci uvidí i rostliny, které znají, ale v podobě, v jaké je ještě nikdy neviděli, ať už to budou orchideje, strelície, bromélie, lekníny, palmy. Rostlinný svět doplní rovněž nejrůznější živočichové, kromě krokodýla to bude labuť, motýli nebo nenápadné lupenitky, které možná odhalí jenom pozorný návštěvník.

„Botanická zahrada a skleník Fata Morgana jsou chloubou a výkladní skříní hlavního města. Dá se také říci, že celá zahrada je jakousi živou galerií. A do galerie umělecká díla patří. Dlouhodobě upozorňujeme na množství odpadu, a to nejen toho plastového, a také nutnost recyklace. Díla Veroniky Richterové ukazují, že ani při umělecké tvorbě není nutné generovat nový odpad a využívat nově vyrobené materiály, ale je možné použít to, co už jednou použito bylo. Těší mě, že botanická zahrada dává této výstavě prostor a ukazuje možnosti využití takového materiálu, jako je běžná plastová láhev. A tím také vyzývá k recyklaci,“ doplňuje Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.*

Zdroj: Botanická zahrada Praha

Úvodní foto: Michal Cihlář, zdroj: Botanická zahrada Praha

logo Botanická zahrada Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down