U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti

V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z tzv. norských fondů.

Dešťová zahrada byla slavnostně otevřena dnes po poledni, už odpoledne byla zaplněna dětmi z okolí. "V blízkosti panelového sídliště vznikla nová zelená oáza, která zejména během letních měsíců zajistí maximální ochlazovací efekt a zadrží vláhu na daných místech," uvedl dnes na webu města primátor Petr Vrána.

Zlepší mikroklima

Ze svodu na budově pobočky Městské knihovny v Přerově na Velké Dlážce jsou do terénní prohlubně odvedeny srážky, vysazené rostliny vodu zachycenou ze střechy zužitkují. "Zejména pro děti jsou určeny nové vodní prvky, do kterých se ručním pumpováním vhání voda. Vybudovali jsme soustavu dřevěných korýtek, v nichž voda může proudit s různou intenzitou a roztáčet vodní mlýnky. Mlžítko na okraji kačírkové plochy může sloužit obyvatelům města k osvěžení v horkých letních dnech," doplnil primátor. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde byly letité stromy v havarijním stavu. "Na základě odborných posudků padlo rozhodnutí, že život většiny vzrostlých dřevin prodlouží udržovací řezy, menší část, konkrétně 75 stromů, pracovníci specializované firmy pokáceli a nahradili druhy, které snášejí vlhčí půdu. Jde o střemchy, duby, lípy nebo javory," uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal. S ohledem na velký výskyt netopýrů a strakapoudů tam podle něj byly osazeny čtyři desítky budek pro tyto živočichy. Projekt s cílem zlepšit mikroklimatické funkce v lokalitách Na Hrázi a Sokolská získal podporu z norských fondů. Dotace činí 90 procent celkových nákladů, které dosáhly téměř sedmi milionů korun.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down