04.04.2024 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mokřady jako zásoby uhlíku a indikátor stavu krajiny

Při své návštěvě Jihočeského kraje navštívil ministr životního prostředí Petr Hladík s vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ekosystémovou stanici Mokré Louky u Třeboně. Na ní Jiří Dušek z Oddělení toků látek a energie popsal princip měření toků oxidu uhličitého a metanu v okolních mokřadech.

Tato data umožňují upřesnění hodnot funkcí ekosystémů a jsou součástí speciální metody ESAI, kterou vyvíjí ve spolupráci s prof. Vilémem Pechancem z Katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Mapa stavu krajiny

„Díky ní analyzujeme krajinu a detailně hodnotíme dopady klimatických změn i degradaci půdy a krajiny. Vyvinuli jsme aplikaci, jejíž součástí je mapa, která pomáhá identifikovat riziková místa v krajině, pochopit příčiny a navrhuje řešení,“ vysvětlil vedoucí Oddělení analýz ekosystémových funkcí krajiny z ÚVGZ AVČR Jiří Jakubínský.

„Opravdu vítám, že mapa integruje všechna dostupná data a může pomoci obcím vyhodnotit stav krajiny a dopady klimatických změn,“ ocenil ministr Hladík. Na to navázal také starosta města Černovice Jan Brožek, který s vědci z Czech Globe dlouhodobě spolupracuje. „Na pokusném území v Černovicích měříme úrovně zadržování vody v krajině, měříme výšku podzemní vody v závislosti na počasí a způsobu hospodaření. Metoda vědců z CzechGlobe může výborně sloužit jak zemědělcům, tak starostům v tom, jaká opatření a přístup na daném území volit,“ uvedl starosta Brožek.

Zdroj: MŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down