24.04.2017 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuzemská produkce květin loni vzrostla

Tuzemská produkce květin se loni zvýšila z 2,095 miliardy korun v roce 2015 na rekordních 2,172 miliardy korun. Prodej květin díky teplému počasí i vyšší ochotě Čechů utrácet vzrostl třetím rokem po sobě. Zároveň se zvýšil i dovoz květin.

„Společnosti se vede relativně dobře, takže pokud to půjde dál, myslím si, že i letošní rok bude z pohledu prodeje květin dobrý,“ uvedl na jarní etapě mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc Ing. Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů. Domácí produkce květin loni podle něj meziročně vzrostla o 3,7 % na 2,172 miliardy korun a dovoz květin o 15,2 % na 3,226 miliardy korun. Čeští pěstitelé vyvezli květiny v hodnotě 516 milionů korun, přičemž jejich export se zvýšil o 14 %.

Nejvíc květin bylo loni do ČR dovezeno z Nizozemska, Německa a Dánska. Naopak tuzemští pěstitelé květin exportovali především na Slovensko a do Německa a Polska.

Každý obyvatel Česka za květiny loni utratil v průměru 1091 korun, zatímco o rok dříve to bylo 991 korun. Naopak samosprávy investice do veřejné zeleně podle pěstitelů zatím drží poměrně zkrátka.

V tuzemsku se pěstují hlavně balkónové a záhonové květiny, primule, chryzantémy, bramboříky a vánoční hvězdy. Pěstitelům pomáhá i nová marketingová značka Česká květina, kterou začali označovat své výpěstky.

Zahradnický sektor v ČR zaměstnává zhruba 23 000 lidí. Podle Ing. Horáka se v poslední době rozrůstají květinové síně a zahradnická centra. Z roční produkce českých firem převažují balkónové a záhonové květiny, které se používají při výsadbách v parcích.*

Zdroj: ČTK

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down