Sustainability star – Hvězdy udržitelnosti 2024

Realizace úspěšného projektu udržitelnosti vyžaduje čas, energii a odhodlání. A nakonec by se měl dostavit nejen přínos pro životní prostředí či společnost, ale i uznání pro ty, kteří projekt uskutečnili. Toto uznání přichází v podobě ocenění Sustainability Star, které se udělilo deseti nejlepším udržitelným projektům, které vybrala Vědecká rada druhého ročníku Czech & Slovak Sustainability Summitu.

Jedním z oceněných projektů byla rezervace velkých kopytníků v Milovicích.

Obnova biologické rozmanitosti

Projekt obnovuje přírodu prostřednictvím přirozené pastvy velkých kopytníků (zubr, divoký kůň, zpětně šlechtěný pratur). Pastva velkých kopytníků obnovuje krajinu lépe a rychleji než pastva hospodářských zvířat nebo kosení. Navíc jsou velcí kopytníci atraktivní pro veřejnost a pomáhají vytvářet vztah lidí k přírodě, působí jako lékaři nemocné krajiny. Dokážou odstraňovat hrubé a málo úživné druhy trav, které běžná domácí ani lesní zvířata nespásají, a uvolňují prostor pro vzácné květiny a na ně vázané motýly. Výsledkem je obnova biologické rozmanitosti přírodních kvetoucích luk, která nemá v Česku obdoby. Projekt je zároveň edukativní a upozorňuje na účinnější způsoby boje se změnami klimatu (pastevní ekosystémy velkých kopytníků váží o 50 % více uhlíku než všechny lesy na planetě). Projekt slouží jako příklad dobré praxe, po jeho vzoru vzniklo dalších 14 rezervací po celé ČR. Inovativně využívá digitální technologie.

Komunitní zahrada Centrum Černý most

Dalším oceněným projektem je komunitní zahrada Centra Černý Most. Vyrostla jako jedno z opatření na zmírnění dopadů klimatických změn ve spolupráci s komunitou Kokoza. Původní travnatá plocha o rozloze přibližně 800 m2 se proměnila na komunitní zahradu s pěstitelskou plochou 45 m2 ve vyvýšených záhonech, doplněnou o další záhony s bylinami, stromy a jedlými a medonosnými keři. Dešťová voda shromážděná ze střechy centra je zachycována do nádrží a následně využívána k zavlažování celé zahrady. K zpracování bioodpadu slouží tříkomorový kompostér, jehož kapacita umožňuje ročně zpracovat až 3000 kg bioodpadu v rámci asi 50 rodin.*

Zdroj: www.sustainabilitysummit.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down