Dobrovolníci sází staré odrůdy v lokalitě U Trojice v Pardubicích

Přírodní lokalitu U Trojice v Pardubicích ozvláštnily další staré odrůdy ovocných stromů. Před dvěma lety začali dobrovolníci opuštěné a zanedbané místo uklízet a proměňovat, aby se z něj stal lesní park. O víkendu tam sázeli hrušně a jabloně. 

"Chceme zde vytvořit spíše přírodní prostředí pro krátkodobý pobyt či relaxaci, místo vhodné pro procházky. Dáváme přednost přirozené vegetaci, louce s tradičními odrůdami stromů," řekl Vítězslav Haupt z Okrašlovacího spolku U svaté Trojice. Lokalita je odlehlým místem. V 80. letech tam bylo zahradnictví, které zaniklo, a zůstal tam jen výměník. Z něj je teď ruina bez střechy, oken a dveří a pomalovaná graffiti. Kolem se neřízeně rozrostly hlavně akáty a javory. Lidé tam navozili odpad a vznikly tam černé skládky. Oblast je obklíčená železniční trati, frekventovanou silnicí první třídy, nedaleko je rafinérie Paramo, často bývá její výroba cítit ve vzduchu. Blízko jsou chatky se zahrádkami, ale i ubytovny a také protialkoholní záchytná stanice.

Místo skládek relaxační zóna

"Odvezli jsme odsud množství sutě, 25 tun napuštěných pražců, 100 metrů krychlových nepotřebných věcí, které byly i nebezpečným odpadem," řekl Haupt. V lesíku jsou už vyčištěné cesty, postupně spolek odstraňuje nálety a také sází stromy, letos přibyla dvacítka hrušní. "Všechno to jsou zajímavé staré odrůdy, vysokokmeny. Jeden strom bude nadstandardní velikosti, jedná se o holandskou odrůdu Notářovo, která patří ke starým a velmi zajímavým odrůdám. Může mít korunu a kmen pět, šest metrů vysokou," řekl Haupt, který je povoláním dendrolog a o staré odrůdy se zajímá.

Dnes bylo na sázení stromů poměrně teplo. "Klima se rychle mění, dva dny zpátky mrzlo, což není pro stromy dobré. Dnešních 25 stupňů je pro stromy také náročné, ale sázíme odolné odrůdy, tak by se měly chytit," řekl jeden z dobrovolníků. Na místě byl dnes poprvé a překvapilo ho, že se v lokalitě v blízkosti Parama nachází les.

Les postupně proměňuje svoji podobu, loni tam spolek vysázel pět desítek moruší bílých. "Je to v Pardubicích tradiční strom, ve Svítkově je ulice U Moruší. Jsou na Dukle, na Studánce je morušová alej," dodal Haupt. Kromě ovocných stromů by v lese rád vysázel stromy, které jsou typické pro Polabskou nížinu, například černé topoly.

Místo má spolek pronajaté, díky tomu může lokalitu zvelebovat. Tři čtvrtiny patří Státnímu pozemkovému fondu a čtvrtina městu Pardubice. Na výsadbu se mu daří získávat dotace. Další práce ještě U Trojice dobrovolníky čekají. Například by tam mohly být sochy, z bývalého výměníku by se pro menších opravách mohla stát plocha pro legální tvorbu autorů graffiti, dodal Haupt.

Zdroj: ČTK*

Úvodní foto: Centrální cesta v barvách podvečerního západu (zdroj: spolek OSUST)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down