Stromem roku 2023 se stala hrušeň

Vítězkou 22. ročníku ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství se stala Hruška v širém poli z Pardubického kraje, která přežila kolektivizaci, scelování polí, stavbu meliorací i neodborné zásahy. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa z Ústeckého kraje a na třetím Lípa na školní zahradě z Jihomoravského kraje. Mezi deseti finalisty ankety strom roku byly také tři stromy ze Středočeského kraje.

O vítězném stromu se rozhodovalo ve veřejném hlasování od 24. července do 8. října 2023. Vyhlášení výsledků ankety Strom roku se konalo 24. října 2023 na brněnské Hvězdárně a planetáriu. Vítězný Strom roku získává arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku. Stromy na druhém a třetím místě obdrží ošetření kořenovou injektáží od společnosti Groown. V letošním roce lidé nominovali do soutěže 83 stromů, do finále postoupilo deset kandidátů z šesti krajů.

Stojí hruška v širém poli

Památná a chráněná hrušeň roste v Mrákotíně u Skutče na Chrudimsku přibližně 110 let. Obvod kmene měří 204 cm a na výšku má strom osm metrů. V jejím neobvyklém tvaru obráceného L se odráží silný vítr, který na Vysočině vane nejčastěji ze západu, a také její osamělá poloha uprostřed pole. Podle starostky Ludmily Vackové je hrušeň zajímavá právě svým tvarem. A pak také tím, že uprostřed pole dokázala přežít celé 20. století. „Zažila meliorace, kolektivizaci, kolem byla pastvina, pásly se tam krávy, které se o ni možná drbaly. Hospodaří tam družstvo vlastníků Mrákotín, kolem ní jezdí velké stroje a je vystavena drsným povětrnostním podmínkám,“ uvedla starostka. A dodala: „Rádi bychom pozvali Čechomor, aby nám zazpíval Stojí hruška v širém poli.“ Stoletá hrušeň se dočká odborného ošetření od arboristů. Hrušeň získala v anketě 6433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který vyhrál v tuzemském hlasování. Vloni zvítězila hrušeň z Příbramska, před třemi lety zase jabloň.

Strom hrdina

Porotci kromě stromů finalistů vybírají i stromy, kterým udělí čestný titul Strom hrdina. Jedná se o symbolické ocenění stromům, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je kácení, vandalismus či jiná lidská činnost. V letošním roce byl jedním ze Stromů hrdinů vyhlášen Rýznerův akát z Únětic ve Středočeském kraji. Díky náhodnému změření obvodu, který dosahuje 510 cm, a konfrontaci s jinými akáty jde možná o největší trnovník akát v České republice. Na jaře 2023 měl být pokácen, odborný dendrologický posudek však rozhodl o jeho záchraně. V součinnost s obcí Únětice a majitelem sousední budovy a pozemku je velký zájem o jeho zachování i přes nevýhodnou pozici u kraje silnice a byla podána žádost o titul památný strom. Jeho stáří se odhaduje na 200 let.*

Zdroj: Strom roku, foto Tomáš Kalous

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down