Stav květinářství v ČR a ve světě

Produkce květin a školkařských výpěstků dosáhla v roce 2014 podle údajů ČSÚ hodnoty 3,6 mld. Kč, což představuje 4,5% podíl na celkové rostlinné výrobě v ČR v tomto roce. Tuzemská květinářská produkce vykazuje rostoucí trend, podle šetření Svazu květinářů a floristů ČR (SKF) byly v ČR v roce 2014 vypěstovány květiny v hodnotě dvě miliardy korun. Největší podíl výroby zaujímají záhonové a balkónové rostliny (51 %) a hrnkové rostliny (téměř 36 %).

V roce 2013 byl narušen dlouhodobý trend zvyšování spotřeby květin, a to vlivem průběhu počasí v zimních a jarních měsících a došlo k 12% poklesu spotřeby květin. Rok 2014 pak zaznamenal opětovný nárůst na téměř původní hodnotu – v tomto roce každý občan ČR nakoupil květiny v hodnotě 936 Kč. Bilance zahraničního obchodu s produkty květinářství je výrazně pasivní, záporné saldo přesahuje 2 mld. Kč. Pozitivní skutečností je stoupající trend vývozu tuzemských výpěstků – a to především hrnkových a balkónových rostlin.

Tuzemská produkce květin od roku 2001 vykazuje vzestupný trend. Výjimkou byly roky 2009 a 2013, kdy došlo k mírnému propadu v produkci květin – a to v roce 2009 důsledkem světové ekonomické krize a v roce 2013 vlivem snížení poptávky v důsledku nepříznivého průběhu počasí v zimních a jarních měsících.

V roce 2014 byly v ČR vypěstovány květiny v hodnotě více než dvě miliardy korun, což proti roku 2013 představuje téměř sedmiprocentní nárůst produkce. Příčinou uvedeného růstu tuzemské květinářské produkce je především zvyšování intenzity výroby, výměra pěstebních ploch a jejich složení, které se výrazně nemění.

Zpracováno podle situační a výhledové zprávy MZe

Celý text článku najdete v časopisu Zahradnictví č. 3/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down