15.12.2023 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soutěž na proměnu sadu Svobody ve Zlíně vyhrál návrh pražského studia

Vítězem otevřené krajinářsko-architektonické soutěže na proměnu sadu Svobody v centru Zlína je návrh autorů z pražského studia Loom on the Moon. Do soutěže, kterou město vyhlásilo společně s Kanceláří architekta města Zlína, se přihlásilo pět účastníků z Česka a Slovenska. Hodnotila je porota složená z krajinářů, architektů a zástupců města.

Na druhém místě se umístila práce ateliéru consequence forma architects, třetí místo obsadil návrh ateliéru architekty Lucie Radilové, sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Oživení parku

"Cílem soutěže bylo nalézt nejlepší způsob, jak oživit park a vytvořit v něm prostor pro vzájemné vztahy s okolím, zejména s dominantním zámkem. Plánovaná investice do této transformace se odhaduje na 90 milionů korun. Záměrem je zvýšit kulturní a společenský význam tohoto místa," uvedl mluvčí.

Vítězný návrh respektuje současný charakter parku, zachovává jeho atmosféru a využívá prostor kolem zámku. Odkazuje také na uměleckou instalaci Zlínská zrcadla, která v parku přibyla loni u příležitosti 700. výročí od první písemné zmínky o Zlínu. Autorem instalace je také studio Loom on the Moon.

"Vítězný návrh s uměleckým motivem Zlínských zrcadel pracuje, využívá ho jako iniciaci pro další intervence a doplňuje prostor parku o další formy instalací na pomezí umění, drobné architektury a mobiliáře. Zároveň bude třeba projekt velmi dobře koordinovat s připravovanou rekonstrukcí zlínského zámku," uvedl primátor Jiří Korec.

Z návrhu je podle něj patrná snaha přinést změnu. "Navrhované řešení je odlišné od nedalekého parku Komenského a má navazovat na nedávno zrekonstruované tržiště Pod Kaštany. Je před námi ještě náročná cesta k realizaci, ale ve výsledku může vzniknout opravdu osobitý, využívaný a živý veřejný park," uvedl Korec. Následovat bude jednání s vítězem o zapracování připomínek poroty a dopracování soutěžního návrhu. Město plánuje dokončení proměny do roku 2026.

Soutěžní návrhy si budou moci lidé prohlédnout od 8. ledna 2024 v pasáži obchodního a zábavního centra Zlaté jablko.

Zdroj: www.archiweb.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down