Školkařské novinky z Varšavy

Polský mezinárodní školkařský veletrh Zieleń to źycie (Green is life) je významnou platformou školkařského sektoru. Letos se ve Varšavě uskutečnil již potřicáté. Stejně jako každý rok, i ten letošní nechyběla prezentace velké škály školkařských novinek.

Firmy prezentovaly nejen letošní novinky, ale také kultivary vyšlechtěné o několik let dříve, které se v průběhu času osvědčily i ve středoevropských klimatických podmínkách. Jedním ze zásadních faktorů úspěchu byla tudíž mrazuvzdornost, dále pak vzrůstající tendence odolnosti vůči suchu a nenáročnost na půdní podmínky.

Acer truncatum Volcano PBR

Kompaktní keř kulovitého tvaru, který dorůstá do výšky 2­­­­–3 metrů. Stěžejním atraktivním prvkem jsou malé laločnaté listy, které během vegetace několikrát mění zbarvení. Zpočátku, při rašení, jsou tmavě růžové, poté se v průběhu jara barví do oranžovo-červené. V letních měsících přecházejí do žluté a na koncích výhonů mají oranžovou barvu. Na podzim se zbarvují do oranžovo-žluté a žilky zůstávají světle žluté. Výhodou Acer truncatum Volcano PBR je vysoká odolnost vůči suchu, nepříznivým půdním podmínkám i znečištění ovzduší. Optimální stanoviště je na plném nebo polostinném stanovišti. Ideální je vlhká propustná půda, ale toleruje i suchou. Ačkoliv je Acer truncatum Volcano PBR mrazuvzdorný do –23 až –26 °C, prospěje mu spíše závětrné stanoviště. Kultivar bude mít lepší podzimní zbarvení v neutrálních nebo kyselých půdách. Odrůda je vhodná do soukromých zahrad jako solitéra nebo výrazný prvek v kompozicích s jinými keři a trvalkami. Na trh byla uvedena v letošním roce. Odborná porota ohodnotila tuto novinku jako nejlepší a polská společnost Szkółka Szmit za ni získala zlatou medaili.

Berberis thunbergii Neon Gold PBR

Polská odrůda ze série Neon. Je to trnitý, opadavý keř kompaktního sloupovitého tvaru. Dorůstá do výšky 0,8 m a šířky 0,4 m. Předností odrůdy je intenzivní, téměř fluorescenční barva listů. Mladé lístky na výhoncích mají červenou barvu. V sezóně jsou zlatožluté, na podzim přecházejí do ohnivých odstínů. V květnu se objevují drobné žluté květy. Červené plody (bobule), typické pro tento druh, dozrávají v srpnu a jsou výbornou potravou pro ptactvo v zimě. Rostlina preferuje slunné stanoviště, kde se dobře a rovnoměrně vybarvuje. Vyniká odolností vůči úpalu, preferuje středně vlhkou, propustnou půdu a je mrazuvzdorná do –27 až –29 °C. Díky svým malým rozměrům se skvěle hodí do malých domácích zahrádek i pro pěstování v nádobách na balkónech a terasách. Odrůda se také doporučuje pro vytváření netvarovaných a tvarovaných živých plotů a okrajů. Intenzivní barva listů je poutavým barevným akcentem. 

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2023.*

Podle materiálu Zieleń to życie zpracovala Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down