Školkařské novinky z Varšavy – II.díl

Polský mezinárodní školkařský veletrh Zieleń to źycie (Green is life) je významnou platformou školkařského sektoru. Letos se ve Varšavě uskutečnil již potřicáté. Stejně jako každý rok, i ten letošní nechyběla prezentace velké škály školkařských novinek.

Firmy prezentovaly nejen letošní novinky, ale také kultivary vyšlechtěné o několik let dříve, které se v průběhu času osvědčily i ve středoevropských klimatických podmínkách. Jedním ze zásadních faktorů úspěchu byla tudíž mrazuvzdornost, dále pak vzrůstající tendence odolnosti vůči suchu a nenáročnost na půdní podmínky.

Taxus baccata Kazimierz Nowak PBR

Polská odrůda sloupovitého habitu, s tmavě zelenými jehlicemi. V mládí mají keře úzký tvar, ale s věkem se rozrůstají. Jehlice jsou tmavě zelené, klenuté a poměrně dlouhé. Jedná se o samčí sterilní taxon. Keř je přirozeně hustý a kompaktní. Tato odrůda boří stereotypy o pomalém růstu tisů. Roste rychle, ve věku 5–6 let má přírůstky až 40 cm za rok. Pětadvacetiletý exemplář dosáhne výšky šesti metrů, v dalších letech 10V15 metrů. Rychlost růstu je zřetelně vyšší než u ostatních sloupovitých odrůd, což je hlavní rozlišovací znak této odrůdy. Snáší stinné, polostinné i slunné stanoviště.

Na půdu je Taxus baccata Kazimierz Nowak PBR nenáročný. Je ideální pro živé ploty, jak formované, tak i nestříhané přírodní, a liniové výsadby. Tato odrůda přináší rychlý efekt, během krátké doby vytvoří nádherný živý plot, takže je ideální volbou pro netrpělivé klienty. Keře vypadají dobře také ve skupinách po 3–5 kusech. Odrůda je mrazuvzdorná, do –23 až –26 °C, odolná vůči znečištění ovzduší, v dospělosti snáší sucho. Kultivar je stejně tvrdý, odolný a nezničitelný jako Kazimierz Nowak, jeden z nejstatečnějších polských cestovatelů cyklistů. Taxus baccata Kazimierz Nowak PBR vyšlechtil Andrzej Kujawa z Polska a na trh byl uveden v letošním roce. Ve Varšavě jej prezentovala společnost Szkółka Bablin Andrzej Kujawa.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 12/2023.*

Podle materiálu Zieleń to źycie zpracovala Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down