10.01.2024 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Shrnutí roku 2023 z pohledu zelinářského sektoru

Druhým rokem pokračuje pokles pěstebních ploch zeleniny, dle dat ČSÚ se snížila osevní plocha o téměř 300 ha, tj. o 2,4 %, a to i přes pomoc státu s cílem stabilizovat sektor.  Vývoj počasí se obešel bez kritických extremit, pro rok 2023 byla typická lokální odlišnost a dopad na jednotlivé zeleninové druhy.  V důsledku trvajícího konfliktu na Ukrajině a vývoji inflace v ČR vzrostly tento rok spotřebitelské ceny a ceny zemědělských výrobců, ty však během sklizňové sezóny výrazně klesaly.

U cibule a mrkve došlo na počátku minulého roku k extrémnímu vývoji, tzv. „cibulové krizi“, která potvrdila velmi nízkou úroveň soběstačnosti ČR a vyvolala obavy o základní potravinovou bezpečnost – jsme dlouhodobě ze dvou třetin závislí na dovozu zeleniny z jiných zemí. Hlavním znakem situace je stále slabá pozice českých pěstitelů na trhu, 80 % čerstvé zeleniny ke spotřebiteli putuje prostřednictvím obchodních řetězců a velkoobchodů. Negativní je pokles spotřeby zeleniny v roce 2022, předpokládaný i v roce 2023 – v důsledku inflace klesá kupní síla obyvatelstva.  

Pěstební plochy

roce 2023 byla podle ČSÚ zelenina vyseta a vysázena celkem na 11 396 ha, tj. o 2,4 % pokles ve srovnání s rokem 2022, bez dopočtu domácností (výměra pěstování zeleniny v domácnostech - podle ČSÚ se v posledních letech pohybuje okolo 4000 ha). Skladba pěstovaných druhů se výrazně nemění, ale v letošním roce byly vzhledem k omezeným kapacitám zpracovatelských závodů omezeny právě plochy některých zeleninových druhů určených pro zpracování (hrášek – pokles o 35,7 %, špenát – pokles o 15,1 %, data ZUČM). Podle dat ZUČM zaujímá tradiční největší podíl na celkové výměře zeleniny cibule (19, 7 %), hrášek (9,2 %), zelí (8,4 %), mrkev (8,3 %), cukrová kukuřice (6,5 %) a tykve (5,7 %). Dále oproti roku 2022 vzrostla v roce 2023 nejvýrazněji výměra právě cibule (13,1% nárůst), kukuřice cukrové (36,3% nárůst) a mrkve (6,5% nárůst). Naopak nejvýznamněji poklesly plochy již zmiňovaného hrachu a špenátu, dále tykví (13,7% pokles), řepy salátové (26,1 % pokles) a rajčat (36,9% pokles). Vzhledem k rostoucí oblibě prodeje ze dvora a samosběrům jednotliví pěstitelé často rozšiřují spektrum pěstovaných druhů, aby pokryli poptávku zákazníků.

Ovoce a zelenina s rodokmenem

Ovoce a zelenina s rodokmenem je ochranná známka pro ovoce a zeleninu s jasným původem a kvalitou, která byla vypěstována v režimu integrované produkce pěstiteli, členy Svazu pro integrované systémy pěstování ovoce (SISPO) při Ovocnářské unii České republiky z.s. (OUČR) a Svazu pro integrovaný systém produkce zeleniny (Svazu pro IPZ) při Zelinářské unii Čech a Moravy z.s. (ZUČM).

Ochranná známka má dvě podoby: se slovním vyjádřením a tzv. razítko. Jako společná nová známka Nahrazuje původní známky SISPO a Svazu IPZ.*

Text a foto Zuzana Přibylová, tajemnice ZUČM

Úvodní foto: archiv redakce

Celý text článku nalezete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 1/2024

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down