Kosatec sibiřský, latinsky Iris sibirica, vyhlásila Česká botanická společnost rostlinou roku 2024. Modře kvetoucí rostlina sice jménem odkazuje na Sibiř, ale v Česku je původním druhem, navíc chráněným a ohroženým. Společnost udělením titulu, o kterém dnes informovala v tiskové zprávě, chce upozornit na ohrožené nebo jinak zajímavé druhy české květeny a seznámit veřejnost s jejich biologií či ochranou.
Loni byl rostlinou roku kociánek dvoudomý, předtím hlaváček letní a vstavač kukačka.
V přírodě i v zahradách
Kosatec sibiřský se přirozeně vyskytuje od střední Evropy až po jezero Bajkal na vlhkých a střídavě vlhkých loukách, případně na vlhkých narušovaných půdách. Podle odborníků se rostlině daří i na cvičných plochách v některých vojenských prostorech. Se změnami v krajině ale její populace na řadě míst zanikly, důvodem jsou regulace toků a odvodňování pozemků, hospodaření na loukách, včetně jejich častého kosení, nebo naopak jejich zarůstání dřevinami. Vedle toho je kosatec sibiřský pěstován pro okrasu, jeho využití v zahradách je doloženo od 17. století. Podle botanické společnosti se na trh ale dostává pod označením "sibiřské kosatce" nejen kosatec sibiřský, ale i jemu podobný kosatec krvavý čili iris sanguinea.
"Mimo lidská sídla nebyl výskyt kosatce krvavého dlouho znám. Vše se změnilo v roce 2021, kdy revize fotografií na webu iNaturalist.org zahraničním specialistou ukázala, že u nás tento druh zplaňuje nejméně od roku 2003. Celou tu dobu byl přitom českými botaniky přehlížen a nalezené rostliny byly považovány za kosatec sibiřský," uvedla v tiskové zprávě botanická společnost. Podle ní ale kosatec krvavý může představovat pro chráněný kosatec sibiřský nebezpečí, pokud se dostane na jeho lokality. Mezidruhové křížení totiž může oslabit původní populace, v krajním případě to může vést k jejich zániku. "Dosud jsou známé dvě lokality, kde se oba druhy potkaly, a aktuálně probíhá výzkum věnovaný právě podchycení možných kříženců," dodali botanici. Titul roku udělují nejen botanici, ale například i ornitologové, kteří tím chtějí upozornit na běžné druhy ptáků a jak změna klimatu ovlivňuje rozšíření a chování jednotlivých populací. Letos ptákem roku vyhlásili rehka domácího, lidově zvaného kominíčka.
Zdroj: ČTK*