25.04.2022 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochránci přírody hledají dobrovolníky na vytrhávání zplanělého borytu na Pálavě

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR po dvouleté covidové pauze znovu hledá dobrovolníky, kteří přijedou pomoct s vytrháváním zplanělého borytu v Chráněné krajinné oblasti Pálava. Rostlina je rozšířená asi na 23 hektarech chráněné oblasti, podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru. Dobrovolníci ho proto na jaře vytrhávají pravidelně. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Pálava. V posledních dvou letech se akce kvůli epidemii koronaviru uskutečnila v omezeném rozsahu.

Boryt se používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, takzvané nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit. Každoročně tak žlutě kvetoucí koberce vyraší zhruba na 23 hektarech. Rozšiřuje se především na jihovýchodně orientovaných bezlesých strmých svazích Děvína, kde vytlačuje například šalvěj etiopskou, pálavský klenot kosatec písečný nebo ozdobné kontinentální trávy kavyly. Na plochách s dominancí borytu neroste ze vzácných a ohrožených druhů téměř nic.

Zbavit se borytu přitom není jednoduché, je třeba rostlinu po rostlině vytrhat. "Důležité je trhat boryt během květu, aby se nestihl vysemenit. Protože semena jsou schopna vyklíčit i po několika letech, musíme akci opakovat každoročně, než se nám podaří boryt z Děvína vymýtit úplně. Bez pomoci nadšených dobrovolníků bychom to nezvládli," uvedl Kmet.

Letos se hlavní akce pro veřejnost uskuteční v sobotu 30. dubna. Přijít může kdokoliv, žádná předchozí registrace není nutná. Stačí, když se zájemci vybavení rukavicemi, pevnou obuví a dostatkem pití dostaví kdykoliv od 09:00 na východisko žluté turistické stezky nad Pavlovem. Tady jim instrukce podají příslušní pracovníci.

Takzvané Borytobraní se poprvé konalo v roce 2016, kdy 25 dobrovolníků ručně vytrhalo boryt na ploše asi 1,5 hektaru. Od té doby přicházelo více a více dobrovolníků. Například v letech 2018 či 2019 to bylo přes 200 lidí. Očekává se, že borytu bude kvůli vyčerpávání semenné banky postupně ubývat.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down