19.12.2023 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regenerační opatření – součást podzimní údržby travnatých ploch

Travnatá plocha je dominantním prvkem zeleně, soukromých i veřejných prostranství a sportovních ploch. Jsou na ní kladeny zvýšené nároky z pohledu estetiky, účelnosti a stejně jako jiné vegetační prvky, podléhá aktuálním změnám klimatu i nedostatku přirozených srážek. Změny v technologiích a v četnosti seče vedou k potřebě pravidelné podzimní údržby s uplatněním regeneračních zásahů.

S regeneračními zásahy se většinou setkáváme u profesionálnějších travnatých ploch, na sportovištích a v soukromých nebo reprezentativních prostorách se zabezpečenou pravidelnou a kvalitní údržbou. Regenerační zásahy by se neměly alespoň v jisté míře opomíjet ani na ostatních travnatých plochách jako jsou parkové, luční a trvalé travní porosty, případně parkoviště. Oddálí se tak potřeba jejich nákladné obnovy a zlepší se estetický, funkční a zdravotní stav porostů.

Termín provedení regeneračních opatření 

Jak jarní, tak zejména podzimní období je ideální pro provedení regeneračních opatření travnatých ploch za účelem obnovení jejich kvalit, druhové skladby, nebo nápravy nevyhovujícího stavu. Teplé, a přitom vlhké období s dostatkem přirozených srážek představuje ideální podmínky pro růst a regeneraci. Naopak teplé, ale suché letní období není nejvhodnější, a to ani při využití doplňkové závlahy. Regenerační zásahy si běžně mohou dovolit zejména správci sportovišť s nadstandartní a pravidelnou péčí. Z důvodu probíhající sezony a potřeby hratelnosti povrchů je ale většinou odkládají na podzim. Podzimní termín skýtá i další výhody. Po vyčesání stařiny a sběru listí se vytváří podmínky méně vhodné pro rozvoj chorob, voda má možnost lépe zasakovat a porost je vzdušnější. Je to období s menším využitím a provozem na ploše a snazšímu zvládnutí zásahu přeje i relativně delší časový úsek pro provedení před nástupem zimy.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/82023.

Text a foto Ing. Vladimír Mašán, Ph.D., MENDELU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down