23.11.2023 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přerov dokončí do konce roku výměnu pískových cest v historickém parku Michalov

Přerov dokončí v příštích týdnech výměnu kritizovaných pískových cest v parku Michalov. V poslední páté etapě se odborníci zaměří na úsek u rozária, práce by měly být hotovy v polovině prosince. Etapa vyjde na 1,5 milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Nové cesty z minerálního materiálu postupně nahrazují od roku 2021 pěšinky, které byly v parku vybudovány na přelomu tisíciletí kvůli zachování jeho historického rázu. Při změnách počasí však jejich rozmáčení znemožňovalo průchodnost parku.

Poslední část výměny nevhodných cest je naplánována od 27. listopadu do 15. prosince, opravovat se bude trasa od rozária po bufet U Králíčka, který je u vchodu z Bezručovy ulice.

"S přípravnými pracemi se začalo 23. listopadu, postupovat se bude podle klimatických podmínek. V příštím roce park oslaví 120 let, do té doby jsme chtěli mít všechny trasy v novém," uvedl Petr Školoud z přerovského magistrátu. Doplnil, že po dobu prací budou v místě cedule, které návštěvníky upozorní, kudy se mají pohybovat.

Cesty z minerálního materiálu

Na původních pískových cestách se každoročně podepisovalo deštivé počasí či sníh, i několikrát do roka bylo proto na bráně upozornění, že je kvůli mokrým pěšinám park uzavřen. Město se proto obrátilo na zahradní architekty, kteří přišli se speciální technologií v podobě položených vrstev z minerálního materiálu.

V první etapě v září 2021 odborníci vyměnili povrch na 3300 metrech čtverečních, náklady vyšly na 2,5 milionu korun. Poté následovaly další etapy. Podle zástupců radnice mají nové pěšiny za sebou první zatěžkávací zkoušky a osvědčily se.

Park Michalov, který byl prohlášen kulturní památkou, se rozkládá na 20 hektarech, vznikl přeměnou původního městského lesa. Založen byl v roce 1904 a u jeho formování stál zahradní architekt František Thomayer. Největší rekonstrukci prodělal Michalov v letech 2000 až 2010.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down