20.12.2023 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka nejlepších výpěstků letošní sezóny

Podzimní etapa mezinárodní zahradnické výstavy Flora Olomouc–Hortikomplex, která se každoročně stává přehlídkou nejlepších výpěstků ovoce a zeleniny, byla věnována 30. výročí rozdělení Československa. Tradičně se v rámci konání výstavy pořádal festival gastronomie Olima. Součástí bohatého doprovodného programu se staly ukázky aranžování květin v podání našich předních floristů. V rámci projektu Rozkvetlé památky se i letos oděly do květinového hávu přední sakrální stavby Olomouce.

Hojně navštěvovaná zahradnická výstava laickou i odbornou veřejností se konala pod záštitou ministra zemědělství Mgr. Marka Výborného, ministra životního prostředí Mgr. Petra Hladíka, hejtmana Olomouckého kraje Ing. Josefa Suchánka a primátora Statutárního města Olomouce Mgr. Miroslava Žbánka, MPA. Významnou měrou se na konání výstavy podílí profesní a zájmové organizace – Zelinářská unie Čech a Mora, Ovocnářská unie České republiky, Školkařský svaz OUČR, Svaz školkařů ČR a Český zahrádkářský svaz. Tradičně se tak podzimní etapa Flory Olomouc-Hortikomplex každoročně stává výkladní skříní našich ovocnářů a zelinářů – výpěstků ovoce a zeleniny.

Ústřední expozice

Středobodem zahradnické výstavy se stal hlavní pavilón A s centrálně umístěnou výstavní plochou v podobě 3D modelu mapy bývalého Československého státu. Autoři výstavní expozice, uznávaní floristé ve svém oboru Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík, ve svých návrzích vycházeli z podtitulu letošního ročníku výstavy – Společné kořeny, název odkazoval na ojedinělé spojenectví, které stále mezi dvěma národy trvá. Záměrně bylo do projektu zakomponováno přes padesát vzrostlých dřevin domácího původů, jež měly svými pevnými kořeny odkazovat nejenom na nezbytný orgán rostlin – zeleniny a ovocných stromů pro zdárný růst, ale i na pevné ukotvení obou republik v moderních dějinách Evropy, které vzešly z bývalého Československa.

Vrstevnicové ztvárnění modelu mapy, která nejlépe vynikla při pohledu z ochozu výstavního pavilónu, poskytlo dostatek prostoru pro působivou prezentaci špičkových ovocnářských a zelinářských výpěstků,

Oceněné výpěstky a expozice

Podzimní etapa výstavy Flora Olomouc–Hortikomplex se každoročně stává přehlídkou nejlepších výpěstků našich zelinářů a ovocnářů. Členové unijních spolků a svazů zde prezentují nejlepší výpěstky uplynulé sezóny. Odborná porota v jednotlivých kategoriích ocenila následující výpěstky:

Obor zelinářství

• Košťálová zelenina

1. Zelí Agressor (pěstitel: Jihomoravká zelenina, družstvo)

2. Květák Electra (pěstitel: Ing. Zdeněk Moc)

3. Kapusta Melissa (pěstitel: M. O. Z. družstvo pěstitelů)

• Cibulová zelenina

1. Pór Lancelot (pěstitel: Družstvo BRAMKO CZ)

2. Cibule Rockito (pěstitel: Zemědělské družstvo Všestary)

3. Jarní cibule Estafe F1 (pěstitel: Předměřická a. s.)

• Kořenová zelenina

1.Celer bulvový Balena (pěstitel: VH Agroprodukt, spol. s r. o.)

2. Mrkev Naval (pěstitel: HANKA MOCHOV s. r. o., člen Odbytového družstva LITOZEL)

3. Petržel kořenová Arat (pěstitel: ZELTR AGRO a. s.)

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down