Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž v Krušných horách

Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Vodní dílo je nyní vypuštěné. Mimořádně kvůli opravě k němu může technika a více lidí. Nádrž leží uprostřed národní přírodní rezervace Jezerka a její hráz a blízké okolí jsou trvale uzavřeny i pro pěší. Nádrž slouží také pro zmírnění případné povodňové vlny.

Postupná rekonstrukce

Postavit vodní dílo nechal Moritz Lobkowitz. Vodu využívali místní obyvatelé či pivovar. V současnosti jako zdroj pitné vody slouží obyvatelům kraje nádrže Fláje a Přísečnice v Krušných horách. Povodí Ohře připravuje stavbu nádrže Kryry na Lounsku, jejímž cílem je poskytnout vodu pro závlahu chmelnic v nejsušší oblasti republiky. "To je tak na 25 let. Pokud budeme potřebovat nějaký zdroj vody o něco dříve, je lepší být připraven. Právě proto opravujeme nádrž Jezeří. Je výhodnější takové dílo udržovat tak, aby bylo možné ho v případě nutnosti znovu využít pro vodárenské účely, než ho zbourat a čekat léta na finančně nákladnou stavbu nového," řekl ředitel Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Stavební práce skončí v polovině letošního roku. S ohledem na stáří stavby a technický stav se opravují všechny dílčí konstrukce. Aktuálně se například dokončuje spárování na vzdušném líci hráze, kde byl také restaurován erb Lobkowiczů. "Na návodním líci (strana hráze, kde bude voda) jsme vybourali původní konstrukci a nyní zde provádíme hydroizolaci a vyzdívku betonovými tvarovkami, které proléváme betonem. Chystáme rekonstrukci části bezpečnostního přelivu, kde připravujeme bednění," uvedla Zikešová. Na koruně hráze jsou hotové izolační vrstvy a nyní se buduje železobetonová římsa.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down