16.04.2024 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závlahu má v Česku jen třetina ovocných sadů, je podmínkou kvalitní úrody

Umělou závlahu má v Česku jen zhruba třetina ovocných sadů. Ovocnáři se ji snaží budovat u nově sázených sadů, kterých však přibývá málo. U nových sadů jsou pod závlahou asi dvě třetiny ploch. V době oteplování a nerovnoměrných srážek je závlaha nezbytnou podmínkou pro kvalitní úrodu ovoce, které mohou pěstitelé dobře zpeněžit. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Ovocnáři v poslední době sady více kácí, než vysazují. Důvodem jsou stále rostoucí náklady na pěstování, které se nepromítají do odbytových cen. Za posledních deset let se v Česku bez náhrady zlikvidovalo 6500 hektarů sadů. Nyní jich je necelých 11.000 hektarů. Loni se plochy nových výsadeb propadly pod 100 hektarů na nejnižší úroveň v novodobé historii českého ovocnářství.

Podpora státu

Vybudování kapkové závlahy a sázení nových sadů se snaží prostřednictvím dotací podporovat stát. Letos mohou sadaři získat na hektar nového sadu dotaci až 334.000 korun a na závlahu až 93.000 korun. Vysázení hektaru jabloňového sadu se závlahou a protikroupovými sítěmi přijde podle Ludvíka na nejméně 1,25 milionu korun.

Budování závlah ale není jednoduché. Hlavním problémem je zajištění dostatku vody. Pro sázení sadů totiž nejsou vhodná místa u otevřených toků řek, protože tam je větší riziko mrazů, které na jaře dokážou zničit i celou úrodu. Naopak v místech, která jsou pro sady vhodnější, bývá povrchové vody málo a využívá se spodní vody. "Problém je se zřizováním nových větších vrtů. Obce se často bojí, aby tím nedošlo k ohrožení zdrojů pitné vody," řekl Ludvík.

V suchých letech jsou sklizně v sadech bez závlahy zhruba o polovinu nižší než v sadech se závlahou. Závlahu potřebují hlavně jabloně, hrušky, meruňky a broskve. Právě jabloňových sadů je se závlahou nejvíce. Regionálně jsou závlahy potřebné zejména na jižní Moravě a v oblasti takzvaného srážkového stínu na Rakovnicku, Litoměřicku, Slánsku a Mělnicku.

K umělému zavlažování se používá téměř výhradně kapková závlaha, kdy ke stromům v určitých intervalech kape voda. "Je to šetrný způsob, který minimalizuje odpar vody," řekl Ludvík. Do již plodných sadů se závlaha nedodělává.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down