O titul Adapterra Awards letos soutěží 77 realizací z Česka

První tropický den tohoto roku přišel o dva měsíce dřív, než je obvyklé. Přesně to je ukázkou extrémů počasí, které nás v budoucnu čekají a které nás trápí již nyní. Sucho, přívalové deště, silný vítr, vlny veder, na takové projevy klimatické změny se snaží připravit 77 projektů přihlášených do šestého ročníku soutěže Adapterra Awards vyhlášené Nadací Partnerství, největší českou environmentální neziskovou organizací, ve spolupráci s Integra Consulting.

Nejvíce nominací pochází z Moravskoslezského kraje, který je spolu s Jihomoravským a Jihočeským krajem a Hlavním městem Praha také regionálním partnerem soutěže. Finalisty vybere odborná porota. Pořadatelé je zveřejní na www.adapterrawards.cz 1. srpna 2024.

Soutěž Adapterra Awards dává možnost vyniknout organizacím i jednotlivcům, kteří usilují o udržitelnější a odolnější prostředí, ve kterém žijí. Ať už se jedná o budovy, veřejný prostor sídel nebo krajinu. Letos je poměr projektů napříč kategoriemi vyrovnaný. Jedním ze soutěžících je například Revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku. Do místních cenných rašelinných a podmáčených smrčin v minulosti zasáhl člověk a odvodnil je. Proto se v posledních letech Správa KRNAP intenzivně zaměřila na jejich obnovu.

„Revitalizace se týkala 35 lokalit, kde jsme pomocí hrazení a zahrnování zrušili více než 40 km odvodňovacích příkopů. V případě, že by se zrevitalizované kanály naplnily, tak zadrží zhruba 120 000 m3 vody, což odpovídá  roční spotřebě třítisícové obce, tedy třeba podkrkonošských Lázní Bělohrad. Projekt prakticky ověřil, že se lze i ve velmi degradovaných přírodních prostředích vrátit k jejich přirozené životaschopnosti,“ pochvaluje realizaci projektu Radek Drahný ze Správy KRNAP.

Nová kategorie Průmysl

Vedle dalších dvou kategorií Sídla a Budovy, má letošní ročník také novou speciální kategorii Průmysl. Podniky se potýkají zejména s velkou spotřebou vody. A unikátní způsob hospodaření s dešťovou vodou mají ve středočeském průmyslovém areálu Sázava Logistic Park. Díky technologii od ASIO Tech přeměňují dešťovou vodu na pitnou a ročně tak uspoří až 8700 m3 pitné vody.

„Z jedné ze střech svádíme dešťovou vodu a v úpravně ji přečišťujeme Celkem 3/4 areálu tak zásobujeme pitnou vodou vyrobenou z dešťovky,“ vysvětluje, Marcela Fialková z mezinárodní developerské skupiny UDI Groupa. „Jde o první takto velké řešení úpravy dešťové vody na pitnou. S ohledem na nedostatek vody v ČR a omezené zásoby podzemní vody v řadě míst může jít o pilotní projekt využitelný i jinde, kde by bylo nákladné nebo nemožné dovézt vodu z vodovodního řadu,doplňuje.

Vítěze soutěže Adapterra Awards 2024 pořadatelé vyhlásí na tematicky zaměřené konferenci v Praze 6. listopadu 2024. Vítězové si odnesou finanční odměny od partnerů soutěže v hodnotě 50–100 tisíc Kč. Cenu sympatie si odnese projekt, který získá nejvíce hlasů v online hlasování veřejnosti, které odstartuje 1. srpna 2024.

Zdroj: Nadace Partnerství

Úvodní foto: Unikátní řešení hospodaření s dešťovou vodou v projektu Sázava Logistics Park,Hlaváček & Partner, ASIO Tech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down