Tradiční hospodaření v srdci Bzenecké Doubravy

Kde jinde se učit o adaptacích na vlny veder a dlouhodobá sucha než v oblasti nazývané Moravská Sahara? Na rodinné farmě Habánský dvůr pracují na opatřeních již více než 20 let. Místní krajina řeší ale tento problém od nepaměti. Rodina Blahuškova hospodaří na pozemku vlastními silami tak, aby svou péčí co nejvíce respektovala okolní krajinu. 

Zohledňují rozdílné podmínky místních stanovišť a podle nich vybírají vhodný typ hospodaření. Na rodinných farmách v Rakousku se učili nejen jak farmařit, ale také jak obnovit vztah lidí k půdě a krajině. Podporují místní komunitu a folklor. Ten hlavní, kdo však může pomoci české krajině, je český zákazník – ⁠nákupem výrobků od místních farmářů.

Rodina Blahuškových hospodaří v Rúdníku u Vacenovic, který leží v nejteplejší a nejsušší oblasti u nás. Jejich záměrem je provozovat trvale udržitelné hospodářství reflektující klimatické změny a sucho, spolu s revitalizací okolní krajiny pro zlepšení hospodaření s vodou a zvýšení biodiverzity, které utrpěly předchozím intenzivním zemědělstvím.

Habánský dvůr provozují na 85 ha zemědělské půdy. 35 ha je využíváno jako orná půda, 29 ha jsou louky a pastviny, 2,5 ha mokřady a 2 hektary květnaté a stepní trávníky. Nejsušší písčité půdy Blahuškovi zatravnili a využívají je jako druhově pestré pastviny, které jsou zároveň oázou pro hmyz. Podmáčená místa oseli druhově pestrými loukami, které poskytují kvalitní seno pro dobytek. Vybudované tůně a údolí Ratíškovického potoka poskytují útočiště řadě chráněných živočichů, od obojživelníků přes plazy až po bobry, kteří svou činností v krajině podporují přirozené zvýšení hladiny podzemní vody. Na nejkvalitnější půdě pěstují ekologicky zeleninu, bylinky, brambory, olejniny a obiloviny. Ve volné krajině s lesy pěstují v sadech, tak typických pro oblast Slovácka, staré místní ovocné odrůdy, které slouží jako genobanka.

Úsilí rodiny Blahuškových ocenila odborná porota letošního ročníku Adapterra Awards zvláštním uznáním. Zaujal ji zejména komplexní přístup k péči o krajinu a půdu. Projekt zohledňuje místní podmínky na rozsáhlém území, zahrnuje realizaci mnoha dílčích opatření, která mají dohromady výrazný efekt na zadržení vody v krajině, snížení eroze, zvýšení biodiverzity díky vytvoření různých biotopů, a zároveň potenciál pro pozitivní hospodářský výsledek.*

Zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Foto: Nadace Partnerství – Adapterra Awards, Vojtěch Herout

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down