Novinky i stálice Groot Groen Plus – II.díl 

Uplynulý ročník mezinárodního školkařského veletrhu Groot Groen Plus, který se každoročně koná v nizozemském Zundertu, nabídl řadu školkařských novinek. Kromě vítězných, které získaly ocenění Královské zahradnické společnosti (KVBC), se o přízeň odborníků ucházela řada dalších kultivarů.

Všechny novinky, které byly na veletrhu představeny, prošly selekcí na základě řady kritérií. Primárně šlo zejména o stálost vlastností nových odrůd. Výběr těch nejlepších ovlivnila i skutečnost, do jaké míry si dané kultivary zachovají své vlastnosti v péči laiků. O přízeň poroty se ucházelo 19 nejlepších. Zařazeny byly i odrůdy, které už na trhu jsou, a v průběhu let prokázaly v praxi stálost. KVBC dospěla k závěru, že kvalita všech rostlin byla dobrá, avšak u některých byly vlastnosti podpořeny řezem.

Buddleja davidii Butterfly CANDY® Little Ruby

Odrůda je velmi kompaktní, kulovitého tvaru. Dorůstá do 80 cm výšky a šířky. Květy jsou nápadně rubínově červené. Série Buddleja davidii Butterfly CANDY® je charakteristická bohatým kvetením. Květy mají svěží, sladkou vůni a jsou velmi atraktivní pro motýly a včely. Díky těmto vlastnostem je série ideální pro zvýšení biologické rozmanitosti. Všechny odrůdy se velmi dobře větví a díky své velikosti je lze použít i do menších zahrad nebo jako nádobové rostliny. Kultivar preferuje plné slunce s propustnou půdou. Je mrazuvzdorný až do –18 °C.

Buxus Giant (HER2008114PBR)

Buxus Giant má neobvykle veliké, až čtyři centimetry dlouhé, kožovité, lesklé listy. Tento stálezelený keř je zbarvený od středně zelených odstínů na mladých výhonech, až po sytou tmavě zelenou na starších. Poutavý je i jeho kompaktní vzhled a husté větvení. Velmi dobře snáší řez. S minimální údržbou dorůstá do výšky 1–2 metry. Pro své vlastnosti se hodí do smíšených výsadeb i pro živé ploty. Dobře odolává zavíječi zimostrázovému a Cylindrocladium buxicola. Buxus Giant má podobný vzhled jako Prunus lusitanica a Osmanthus. Není náročný na typ půdy, roste velmi rychle a ještě rychleji regeneruje. Je mrazuvzdorný do –20 ºC. Byl uveden na trh nizozemskou společností Herplant a na veletrhu jej prezentoval Plantipp BV, z IJsselsteinu.

Podle materiálu Groot Groen Plus zpracovala Daniela Urešová

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 03/2024

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down