25.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naše ledová a slámová vína patří k nejlepším

Lednicko-valtický areál hostil již třetí ročník Světové soutěže ledových a slámových vín Ice Wine du Monde. Celkem z 86 vzorků z devíti zemí vybírala odborná porota ty nejlepší a Česká republika rozhodně nezůstala v ústraní a vzorky českých a moravských vinařů obsadily první příčky.

Prestižní mezinárodní soutěž získala patronát pařížské Mezinárodní organizace pro révu a víno (International Oragnisation of Vine and Wine – OIV), jejíž záštita podtrhuje vyskoou mezinárodní úroveň a prestiž soutěže a zařadila ji mezi šestnáct prestižních soutěží, jež zaštiťuje. Pravidla OIV stanovují zastoupení alespoň osmi zemí v soutěži, zároveň musí být v rámci každé kategorie představeny vzorky alespoň z pěti zemí a v hlavní soutěži musí být minimálně dvacet procent zahraničních vzorků.

V  letošním roce byly do soutěže přihlášeny vzorky z Česka, Slovenska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Kanady, Chorvatska, Itálie a Moldávie. Mezi přihlášenými vinařstvími nechyběla špičková vinařství, jakými jsou například kanadské Peller Estates Wintry a Wayne Gretzky Estates. Z českých zástupců nechyběl ani loňský „král ročníku“ Vinařství Josef  Valihrach, ze Slovenska se i v letošním roce zúčastnilo vinařství Villa Vino Rača. V rámci třetího ročníku soutěže byla nejpočetněji zastoupena společnost Znovín Znojmo, která v březnu získala titul Vinařství roku 2012. Degustátoři pod vedením profesora Fedora Malíka, člena OIV Paříž, vyhodnotili a udělili čtyři Velké zlaté medaile dvěma moravským vinařstvím– Vinařství Josef  Valihrach a Vinařství Mikrosvín Mikulov, šestnáct zlatých medailí si rozdělila vinařství z Kanady, Česka, Rakouska a Německa a pět stříbrných medailí putovalo do Chorvatska, Slovenska a Čech.

Soutěž organizuje CzechTourism spolu s partnery, mezi které patří Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Národní vinařské centrum a Vinařský fond ČR, Národní památkový ústav, obec Lednice, město Valtice, Centrála cestovního ruchu Jižní Morava a další.*

Podle tiskové zprávy Vinařského fondu zpracovala Daniela Urešová

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down