13.11.2023 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na farmě pěstují ekologické květiny a zeleninu

Rodinná květinová farma Kveteto pěstuje ekologickým způsobem řezané květiny a zeleninu. Sezónně pěstují a sklízí tradiční tuzemské druhy květin, luční kvítí i nové kultivary květin, které prodávají na farmářských trzích nebo je dodávají floristům. Jak to na farmě chodí, se mohli i letos zájemci seznámit v rámci Víkendu otevřených zahrad, jenž se v tuzemsku koná tradičně druhý červnový víkend.

Farma se nachází v malé obci Leština na hranici Středočeského a Jihočeského kraje. O její chod se starají Anna a Pavel Měskovi se dvěma dětmi a spolupracuje s nimi nadšená zahradnice Jana. Díky dalšímu páru rukou mohli na farmě zvětšit pěstební plochy a lépe rozložit pracovní povinnosti. Květiny pěstují ve volné půdě, využívají přenosné fóliové kryty. Vysadili ovocné stromy a součástí farmy je také louka. Hospodaří na ploše 2,7 ha, z toho zhruba jeden hektar tvoří jednotlivé záhony, kde pěstují asi 150 taxonů květin a zeleninu.

„Snažíme se nabídnout alternativu k současné nabídce řezaných květin v Česku. Po osobní zkušenosti s prací v konvenčním zahradnictví na Novém Zélandu a podrobném studování dopadu současného hospodaření na životní prostředí jsme se rozhodli pro certifikované ekologické zemědělství. A to nejen kvůli prostředí, ale také kvůli našemu zdraví a přesvědčení, že takto může svět zůstat krásný i pro naše děti,“ vysvětlila farmářka.

Člen Platformy Výkvět

Produkční farma Kveteto vznikla v roce 2016 a poslední čtyři roky pěstuje květiny velmi intenzivně. Je členem Platformy Výkvět – sdružení pro ekologické pěstitele řezaných květin v ČR, kterou spoluzakládala. Tato platforma se snaží znovu oživit a podpořit pěstování květin k řezu v ČR a SR. Přibližuje zodpovědné pěstitele i floristy. Díky vlastní certifikaci na bázi tzv. místního systému záruky kvality PGS ručí za to, že členové Výkvětu pěstují květiny ekologicky. V době vzniku Výkvětu totiž neexistovala legislativa pro ekologicky pěstované květiny. PGS je celosvětově používaný systém kontroly a záruky, který je alternativou k oficiálním certifikacím. Cílem platformy je šířit osvětu, sbírat a analyzovat data a především sdružovat a vzdělávat komunitu ekologických květinářů, ověřených pěstitelů. Odběrná místa certifikovaných pěstitelů lze dohledat v mapě na webových stánkách https://vykvet.org/kde-sezenete-kvetiny.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down