MMR podpořilo sociální podnikání téměř 540 miliony korun

V programovém období 2014–2020 Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) podpořilo v sociálním podnikání 159 projektů za 538,6 milionu korun. Mezi podpořenými jsou i řemeslné minipivovary, ve kterých pracují mimo jiné sociálně vyloučené osoby znevýhodněné na trhu práce.

IROP rozděluje peníze poskytnuté z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) pro různorodé oblasti regionálního rozvoje. V oblasti sociálního podnikání se podpora zaměřuje na rozvoj sociálních podniků a vytváření pracovních míst pro osoby znevýhodněné na trhu práce. Může se jednat o kavárny, minipivovary, prádelny, ale i projekty na zpracování ovoce, zahradnické služby, úpravu zeleně, údržbu nemovitostí nebo úklidové práce.

Přes 500 pracovních míst pro znevýhodněné osoby

„Sociální podnikání podporované z IROP v letech 2014–2020 přineslo zlepšení životních podmínek osobám, které mají obtíž s uplatněním na trhu práce. Celkem se podařilo vytvořit 522 pracovních úvazků. Stávající sociální podniky se rozšířily, což posílilo jejich schopnost ještě více pomáhat lidem v těžké životní situaci. Díky financování z evropských fondů se realizují nové projekty výstavby a vybavení provozoven, které tyto podniky potřebují k růstu a poskytování dalších pracovních příležitostí,“ uvedl vrchní ředitel sekce evropských a národních programů Leo Steiner.

Sociální podnikání z IROP vzniká a rozvíjí se s cílem pomáhat sociálně vyloučeným osobám a těm, kterým sociální vyloučení hrozí. Umožňuje jim vstup na trh práce, čímž podporuje jejich integraci a ekonomickou soběstačnost. Zisk je přednostně využíván pro další rozvoj sociálního podnikání.

Minimálně 30 % zaměstnanců v těchto sociálních podnicích musí pocházet z cílových skupin, jako jsou zdravotně znevýhodnění, dlouhodobě nezaměstnaní a evidovaní na Úřadu práce ČR, osoby s opakovanými problémy při hledání zaměstnání, propuštění vězni nebo mladí lidé, kteří absolvovali ústavní nebo ochrannou výchovu.

Zdroj: MMR*

Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová

logo MMR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down