23.02.2024 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mistrem ČR v řezu révy vinné je Michal Fraňo ze slovenského vinařství Pomfy

Mistrem České republiky v řezu révy vinné se na dnešním 19. ročníku soutěže ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku stal Michal Fraňo ze slovenského vinařství Pomfy. Mezi ženami zvítězila Lubica Suská ze ZD Němčičky. Soutěže, která se letos konala ve vinohradech Vinařství Vladimír Tetur, se zúčastnilo 74 soutěžících z Česka i Slovenska. Kategorie Elite se zúčastnilo 51 soutěžících, kategorie Junior 23 soutěžících. Mezi juniory zvítězil Petr Bohun z Dolních Bojanovic.

Zimní řez

Soutěžící od účasti v náročné soutěži neodradil ani vytrvalý déšť, na závody přijeli všichni přihlášení závodníci. Na ořezání 25 keřů měla kategorie Elite 15 minut, kategorie Junior 20 minut. Kvůli počasí netradičně startovaly obě kategorie zároveň. "Právě zimní řez je pro nadcházející úrodu klíčový, o kvalitě vína se rozhoduje už ve vinohradu," podotkl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Čtyři odborné komise hodnotily kvalitu řezu a u shodných výsledků potom rozhodoval čas soutěžících. Za správné ořezání keře bylo možné získat pět bodů, celkem tedy 125 bodů. Michal Fraňo za svůj výkon v náročném vinohradu po přehodnocení subkomisí získal 114 bodů.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala celostátní soutěž nejlepších řezačů révy. V roce 2021 se kvůli pandemii neuskutečnila.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down