15.03.2023 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři letos osází nově 31,5 hektaru vinic, nejméně za osm let

Vinaři v Česku využili k výsadbě nových vinic pouze 31,5 hektaru, i když na základě evropské a národní legislativy mohli osázet téměř 179 hektarů. Jedná se o nejmenší osázenou plochu za posledních osm let, uvedla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) Ivana Kršková. Průměrně vychází na jednoho žadatele půl hektaru nové vinice, protože ÚKZUZ schválil 62 žádostí pěstitelů o novou výsadbu.

Celková plocha vinic v loňském roce dosáhla 17 885 hektarů. „Produkční potenciál byl na úrovni 18 495 hektarů. Jedná se o součet osázené plochy, udělených povolení pro výsadbu a vyklučených vinic,“ doplnila Kršková.

Z nově povolených vinic je 80 procent ve vinařské oblasti Morava. Nejvíce se zvětší vinice v podoblastech Slovácké a Mikulovské, jen nepatrně ve Velkopavlovické, malá část je i mimo viniční tratě. Pětina nové plochy bude v Čechách v podoblastech litoměřické a mělnické. Zajímavostí je, že se nově bude vysazovat réva i v Krkonoších.

Ke konci loňského roku byli v Česku zaregistrováno 13 732 pěstitelů a loni se osazovalo nově 383 hektarů. Mezi nejčastěji loni vysazované odrůdy patřily Pálava a Tramín červený.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down