11.12.2023 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lukáš Synek získal dvě ocenění v soutěži Věda fotogenická

Soutěž Věda fotogenická už deset let ukazuje veřejnosti, že vědecká práce je nejen zajímavá, ale také krásná. V letošním jubilejním ročníku uspěl biolog Lukáš Synek se snímkem „dračího stromu“. Fotosoutěž Věda fotogenická vznikla jako iniciativa spolku Fórum Věda žije! Nyní ji organizuje Akademie věd ČR prostřednictvím svého Střediska společných činností. Do soutěže mohou své snímky zasílat všichni zaměstnanci AV ČR.

Cílem Vědy fotogenické je seznamovat veřejnost prostřednictvím působivých fotografií s prací vědců a ve vedlejších kategoriích třeba i s jejich koníčky nebo zážitky z cestování. Soutěže se pravidelně účastní také zaměstnanci ÚEB AV ČR. K nejpilnějším přispěvatelům patří doktor Lukáš Synek, který se zabývá buněčnou biologií rostlin a jejich soužitím s prospěšnými bakteriemi. Kromě toho má dva velké koníčky: cestování a fotografování.

Výsledky jubilejního desátého ročníku Vědy fotogenické vyhlásili organizátoři 27. listopadu 2023. Lukáš Synek se svým snímkem dračince z ostrova Sokotra získal druhé místo v hlavní kategorii, a navíc i Cenu Akademické rady. Všechny oceněné soutěžní příspěvky a výběr dalších kvalitních fotografií můžete vidět do 31. ledna 2024 na výstavě v Galerii Věda a umění. Najdete ji v hlavním sídle AV ČR (Praha 1, Národní 3). Otevřeno má v pracovní dny od 10:00 do 18:00 hodin a vstup je zdarma.

Na výstavu se probojoval ještě snímek druhého vědce ústavu – doktora Saida Hafidha. Jeho mikroskopický záběr zobrazuje pylová zrna zachycená na blizně květu. Vyrůstají z nich dlouhé trubicovité útvary zvané pylové láčky, které mají za úkol dopravit samčí pohlavní buňky k vajíčkům v semeníku.

Zdroj: ÚEB AV ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down